Wszystko o kabotażu

Wszystko o kabotażu i jego ubezpieczeniu

Usługi kabotażowe mogą być wykonywane przez polskich przewoźników od 2009 roku na terenie całej Unii Europejskiej, a od 2010 roku wszystkie przepisy tego dotyczące zostały ujednolicone. Jedna z kwestii dotyczących przewozu towarów nie jest jednakowa we wszystkich krajach UE- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W transporcie kabotażowym niezbędne są dokumenty, takie jak list przewozowy CMR, który dotyczy wcześniejszej transakcji przewozu na terenie innych państw czyli listy kabotażowe dotyczące każdej transakcji kabotażu już zrealizowanej.

Ubezpieczenie OC kabotażu

W przypadku międzynarodowych przejazdów kabotażowych pojazdami poniżej 3.5 tony należy pamiętać, że nie każde Państwo wymaga takiego ubezpieczenia, a jeśli wymaga może się ono różnić od tego, które zawierane jest w kraju macierzystym. Dodatkowe ubezpieczenie może zależeć od wagi towaru lub jego wartości. W krajach, w których nie jest wymagana polisa OC przewoźnika trzeba pamiętać, ze szkody jakie wynikną z transportu dóbr pokryć będzie musiał… przewoźnik. Aby tego uniknąć zaleca się wykupienie specjalnie dopasowanego ubezpieczenia, obejmującego ochronę na terenie Państw, w których nie ma wymagania posiadania OCP.

Wybór ubezpieczenia OCP do kabotażu poniżej 3,5 tony – poradnik

Mimo, że jeszcze jakiś czas temu wiele firm ubezpieczeniowych nie posiadało w ofercie polis dla przewoźników, firmy transportowe muszą nawet teraz indywidualnie dopasowywać zasady ubezpieczenia. Wykupując taka polisę należy szczególna uwagę poświęcić na zakres krajów w jakich obowiązywać ma ubezpieczenie. Ważne jest także to, aby ustalić w miarę wysoką sumę ubezpieczenia w danym kraju, ponieważ część polis uwzględnia limity jakie obowiązują w danym kraju. Ważne jest zwrócenie uwagi na to aby polisa obejmowała przewóz i transport wszystkimi pojazdami, które znajdują się we flocie przewoźnika. Warto także upewnić się, że w ubezpieczeniu została uwzględniona odpowiedzialność cywilna wynikająca z umowy przewozowej. Najważniejszą jednak kwestią jest to aby ubezpieczenie pozwoliło na pokrycie szkody. Kabotaż i wjazd na teren innych krajów związany jest z koniecznością podlegania prawu w danym kraju.

Możliwość komentowania jest wyłączona.