Ubezpieczenie opon samochodowych

Ubezpieczenie OponNa ubezpieczenie opon samochodowych może  zdecydować się każdy posiadacz samochodu. Wsparcie ubezpieczyciela na wypadek uszkodzenia opon dostaniemy po wykupieniu dodatkowej ochrony do polisy OC lub Auto-casco. Takiego rodzaju zabezpieczenie coraz częściej proponują także sklepy, podczas zakupu opon do samochodu.

Różne ceny i zakres ubezpieczenia opon.

Ceny ubezpieczenia opon są niezwykle zróżnicowane, podobnie jak jego limit. W branży możesz wyszukać propozycję już za kilka złotych na rok, jednak istotne jest, żeby uważnie sprawdzić wariant jej ochrony. W większości wypadków składka pokrywa jedynie asystę telefoniczną ( np. informację o najbliższym punkcie wulkanizacyjnym) i naprawę czy też wymianę ogumienia na miejscu. W takiej sytuacji wzór funkcjonowania jest prosty: łapiemy gumę, telefonujemy do ubezpieczyciela i oczekujemy na przysłanie przez towarzystwo ubezpieczeń pomocy. W ramach składki ubezpieczenia opona zostanie naprawiona albo nawet wymieniona ( miej na uwadze wszak, aby zapasowa opona bądź zestaw naprawczy był na wyposażeniu samochodu!).

W sytuacji, gdy jednak niemożliwe jest rozwiązanie sytuacji na miejscu, mnóstwo zakładów ubezpieczeniowych zapewnia holowanie do wulkanizatora. Tam dochodzi do naprawy ogumienia lub wymiany, tymczasem wydatków wiążących się z tymi czynnościami szereg TU już nie pokrywa lub pokrywa je częściowo.

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu opon?

Wytyczne ochrony sprawdzimy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Należałoby się z nimi zapoznać, tym bardziej jeśli zależy nam na rozszerzonym rozmiarze polisy. Szczególnie, dobrze zwrócić uwagę na takiego rodzaju rzeczy:

  • czy ubezpieczenie ogumienia pokrywa także ich kradzież (z w większości wypadków tą gwarancję pozyskamy jedynie w ramach umowy AC);
  • czy ubezpieczenie opon gwarantuje zwrot opłat naprawy/wymiany ogumienia także wtedy, gdy zostały zniszczone nie podczas jazdy ( między innymi pocięte na parkingu);·
  • czy polisa obejmuje wydarzenie, które miało miejsce także na drogach nieutwardzonych?
  • czy umowa gwarantuje pomoc tylko w naszym kraju, czy też za granicą?
  • czy włącza zniszczenie opon w efekcie wypadku?
  • czy zawiera wyłącznie zniszczenie ogumienia, czy także felg?

Warto ponadto zwrócić uwagę na limity. Mogą być one ilościowe i kwotowe. Co to oznacza? Towarzystwo ubezpieczeniowe może sobie zastrzec, że w ciągu roku do naprawy opon stawi się przykładowo maksymalnie trzy razy lub wykona naprawy do danej kwoty ( przykładowo do 2 tys. zł).

Ubezpieczenie opon z Autocasco czy osobno?

Trzeba pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy – nawet gdy posiadamy ubezpieczenie Autocasco, zawierające ochronę opon, wskazane jest rozważyć kupno polisy dedykowanej wyłącznie oponom. Z jakiego powodu?

  • Polisa Auto-casco gwarantuje zapłatę zadośćuczynienia za uszkodzone ( również w akcie wandalizmu) lub skradzione opony. w zakresie tego ubezpieczenia nie otrzymamy wszak wsparcia podczas podróży, po przysłowiowym złapaniu gumy,
  • żeby mieć możliwość skorzystania z pomocy drogowej po zepsuciu ogumienia, musimy zawrzeć rozszerzony rodzaj Assistance (podstawowy umożliwia zwykle co najwyżej holowanie po stłuczce),
  • Jeżeli zdecydujemy się na dobrowolne ubezpieczenie opon, zdobędziemy nie tylko 2 w 1 (odszkodowanie za zniszczone opony i finansowanie wszelkich usług), ale ponadto gwarancję zachowania zniżek w Autocasco bowiem protekcja ogumienia jest samodzielnym pakietem i nie wpływa na liczbę zniżek w Autocasco.

Uwaga! Wyłącznie po warunkiem, iż uważnie sprawdzimy ograniczenie ochrony ubezpieczenia opon i będzie on szerszy od posiadanego rodzaju assistance. Niektóre towarzystwa proponują bardziej kompleksową ofertę assistance ( np. pokrycie kosztów noclegu czy samochód zastępczy w przypadku większych awarii) już jako bezpłatny bonus do AC. Wykupienie kolejnej ochrony byłby w takim razie zupełnie bezzasadny.

Dla kogo proponujemy ubezpieczenie opon?

Dla kogoś, komu niestraszne są brudne dłonie i kręcenie lewarkiem, pewnie nawet parę złotych okaże się zbędnym wydatkiem. Ta usługa okazuje się niemniej jednak pożyteczna w sytuacji, jeżeli na przykład na dworze panuje mróz i pada śnieg, a zmrożone śruby trzymają tak mocno, iż nie jesteśmy w stanie sami ich odkręcić. Poza tym trzeba pamiętać, iż wiele nowszych samochodów nie jest wyposażonych w rezerwową oponę, a co najwyżej zestaw naprawczy, jaki nie jest w stanie pomóc nam w każdym wypadku. A mając na uwadze, że holowanie pojazdu wynosi co najmniej 3 złotych za kilometr, może okazać się, iż ubezpieczenie ogumienia nie jest tymczasem zbytnim kosztem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.