Ubezpieczenie gwarancji należytego wykonania umowy

Ubezpieczenie Gwarancji Należytego Wykonania UmowyCzym jest ubezpieczenie gwarancji należytego wykonania umowy? Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy jest zwyczajnie zobowiązaniem ubezpieczalni do pokrycia beneficjentowi gwarancji ( przykładowo firmie która ogłasza przetarg) uzgodnionej sumy pieniężnej określonej w dokumencie. Zobowiązania z gwarancji należytego wykonania wypłaca się wówczas, kiedy zleceniodawca nie wywiązał się ze swoich prac. Dla beneficjenta, ów forma zabezpieczenia, tożsama jest z płaconą przez zleceniodawcę gotówką. Należyte dokonanie umowy, to z reguły kwota stanowiąca od 5 do 10 % wartości kontraktu. O ile przy zleceniu, wartym kilkanaście bądź kilkadziesiąt tysięcy da się w jakiś sposób pogodzić z zamrożeniem pieniędzy, o tyle przy sporych kontraktach, sięgających kilkuset tysięcy lub kilku milionów, suma jaką ma obowiązek firma wpłacić do zleceniodawcy prac, jest nazbyt wysoka. Najczęściej zamawiającymi są działalności gospodarcze powiązane z branżą budowlaną. Niewątpliwie, wpłacona gotówka jest na ogół zwracana, niemniej jednak nie zawsze. Nieraz się trafia, iż firma przestaje istnieć. Co się wówczas dzieje z wpłaconą gotówką? Otóż gotówka wpłacona przez wykonawcę prac wnika w skład masy upadłościowej i nie podlega zwrotowi. W takim przypadku przedsiębiorca pozostaje z kwitkiem. Właśnie w tym zamyśle, ażeby ustrzec się przed takimi sytuacjami, powinno się nabyć ubezpieczenie odpowiedniego wykonania umowy w formie gwarancji ubezpieczeniowej należytego wykonania umowy.

Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorstwo, by otrzymać ów gwarancję?

Ażeby zdobyć gwarancję należytego wykonania umowy, trzeba przede wszystkim przekazać do wglądu kwity finansowe przedsiębiorstwa. Do wstępnej oceny ryzyka, potrzebujemy zobaczyć przychody za 2 poprzednie lata. Zależnie od tego, jakiego typu księgowość prowadzi firma, potrzebujemy:

  • bilans i rachunek przychodów i strat za zeszłe dwa lata – kiedy jest pełna księgowość,
  • pity za minione 2 lata – kiedy przedsiębiorstwo rozlicza się na bazie Księgi Przychodów i Rozchodów.

Mając powyższe informacje, jesteśmy w stanie ocenić, czy jednostka kwalifikuje się do uzyskania ubezpieczenia w formie należytego wykonania umowy. Jak już przedsiębiorstwo uzyska akceptację na uzyskanie gwarancji należytego, zaproponujemy roboczą wartość składek. Mając pewność, iż firma otrzyma gwarancję, możemy kompletować pozostałe dokumenty za naszym pośrednictwem. O to, które powinno się przestawić dokumenty, poprosi centrala towarzystwa.

Jaki jest czas oczekiwania na gwarancję?

Zależnie od tego, na kiedy przedsiębiorstwom potrzebna jest gwarancja poprawnego wypełnienia umowy, winno się do nas zgłosić należycie wcześniej. Jest to konieczne, żebyśmy mieli możliwość weryfikacji dowodów finansowych i przygotowania propozycji gwarancji. O ile wcześniej? Trzeba się do nas zgłosić chociaż tydzień wcześniej, przed zatwierdzeniem umowy ubezpieczeniowej. Nieraz zdarzają się przypadki, w których przybywacie do nas Państwo w sprawie gwarancji należytego sporządzenia umowy na 2 dni przed podpisaniem umowy. Jednakże, na ogół jest w takim razie tak, że musimy odmówić, dokładnie przez to, iż nie byliśmy w stanie sprawdzić należycie wcześniej faktur. Z tej przyczyny winno się dać nam co najmniej jeden tydzień zapasu na zbadanie sytuacji i wystawienie umowy.

Ile kosztuje ubezpieczenie gwarancji należytego wykonania umowy?

Kolejnym atutem, wynikającym z posiadania umowy o limit gwarancyjny, są bez wątpienia niższe stawki poszczególnych gwarancji. Innym walorem jest to, iż weryfikacja Klienta odbywa się wyłącznie jeden raz, a do gwarancji żądany jest wyłącznie wniosek. W sytuacji, gdy nie ma umowy o limit, a na przestrzeni roku koniecznych będzie kilka gwarancji – za każdym razem działalność będzie przechodzić całą procedurę weryfikacyjną. Posiadając umowę o limit, najmniejsza składka za gwarancję należytego wytwarzania umowy wynosi 400 zł. Rzecz jasna, wszystko jest zależne od czasu, na jaki winna być wystawiona polisa. Bez polisy o limit, ta składka jest delikatnie większa. W przypadku kontraktów, gdzie takowa gwarancja musi być udzielona na okres dłuższy aniżeli 6 miesięcy, składka kosztuje około 1,4% – 1,6% (z działającą umową o limit), do 6 miesięcy – od 0,6 do 0,7%. Biorąc pod uwagę aktualne opinie, jakie uzyskaliśmy od naszych Klientów, propozycje cenowe za gwarancje wychodzą u nas niesłychanie korzystnie. W większości wypadków firmy z branży budowlanej, które do tej pory posiadały polisy i gwarancje w innych ubezpieczalniach, płacą w nas połowę tego, co płaciły w innym miejscu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.