Ubezpieczenie Assistance w pigułce

Assistance SzczecinAssistance to dodatkowe ubezpieczenie, jakie ma na celu zapewnić zabezpieczonemu pomoc w charakterze technicznym, medycznym, informacyjnym i prawnym pomoc w razie awarii. Dotyczy zwykle takich dziedzin życia, jak podróże, zdrowie i transport. Wyimaginuj sobie, iż jedziesz samochodem, jesteś daleko od mieszkania i nieoczekiwanie Twój samochód staje na środku ulicy. Powodów potrafi być cała masa – brak benzyny, niepoprawne funkcjonowanie, stłuczka, przebita opona itp. Nie zawsze jesteśmy w stanie zrobić naprawy na miejscu, a awarie zdarzają się również w najmniej przewidywanych momentach: święta, dojazd na znaczące spotkanie, ferie, środek nocy, wyjazd za granicę. Jeśli posiadasz umowę inaczej polisę assistance, wystarczy, że zadzwonisz na infolinię zakładu ubezpieczeń i chwilę poczekasz na zorganizowaną pomoc. Informacja telefoniczna działa najczęściej 24 godziny na dobę w każdym dniu tygodnia.

Assistance  do polisy OC

Assistance zakupiony wraz z polisą odpowiedzialności cywilnej obejmuje kilka możliwości  pomocy na drodze:

 • pomoc serwisowa,
 • pomoc informacyjna,
 • pomoc prawna,
 • pomoc medyczna
 • samochód zastępczy.

Podstawowe usługi assistance w ramach pomocy serwisowej to najczęściej naprawa auta na miejscu zaistniałej sytuacji, holowanie auta (zarówno zabezpieczonego, jak i osoby trzeciej), przewóz kierowcy, zapewnienie parkingu oraz wynajem pojazdu zastępczego. Każda z tych usług ma wszak swoje ograniczenia, zaprezentowane w OWU, na które powinno się zwrócić uwagę przed zatwierdzeniem umowy.

Naprawa auta na miejscu zdarzenia ma prawo być zredukowana wyłącznie do wypadków a także dokonywana do zawężonej kwoty, i to z wykluczeniem kosztów części zamiennych. Holowanie odbywa się często do ustalonej odległości, samochód zastępczy, analogicznie jak parking, przysługuje na z góry określoną ilość czasu i zależnie od przyczyny utraty auta (awaria, stłuczka lub kradzież). Musisz również zwrócić uwagę, czy w wybranym typie ubezpieczenia przysługuje Ci pomoc assistance tylko na terenie kraju lub poza granicami. Inne usługi serwisowe i ułatwiające dalszą drogę, występujące w rozszerzonych wariantach assistance, to m.in.:

 • otworzenie samochodu bądź holowanie w razie braku kluczy
 • pomoc przy wymianie koła
 • wymiana żarówki
 • transport przyczepy
 • dostarczenie benzyny
 • uruchomienie auta w sytuacji rozładowania akumulatora
 • złomowanie pojazdu
 • kierowca zastępczy
 • przewóz zwierzęcia
 • organizacja i opłacenie noclegu.

Firmy ubezpieczeniowe w zasadniczych rodzajach assistance gwarantują swoim klientom usługi informacyjne, jakie dotyczą postępowania w razie zajścia kolizji, lokalizacji warsztatów i stacji paliw, natężenia ruchu a także utrudnień na trasie i sposobności dostarczenia informacji bliskiej osobie. W poszerzonych pakietach możesz dodatkowo skorzystać z usług tłumacza, jeśli do wypadku dojdzie za granicą, a będziesz posiadał trudności z komunikacją w obcym języku. Centra obsługi, w których można uzyskać pomocne informacje, funkcjonują na ogół 24 godziny na dobę. Powstają dodatkowo aplikacje mobilne, które pozwalają na efektywne a także szybkie wezwanie pomocy. Asysta prawnika potrafi okazać się nieoceniona, szczególnie jeśli dojdzie do rabunku bądź konfliktu na drodze, jaki skończy się wypadkiem. Asekuracja assistance w typie, który pokrywa asystę prawną, zezwoli na właściwe konsultacje ze specjalistą albo ochronę prawną za granicą. Oprócz troski o organizacyjne konsekwencje awarii lub stłuczki, w przypadku zagrożenia na drodze może pojawić się opiekuńczość nadrzędna – o zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Lekarskie usługi assistance mogą zapewnić transport poszkodowanego do szpitala, hospitalizację poza granicami Polski, transport i opiekę nad dziećmi i zwierzętami ( także rehabilitacja zwierząt domowych), zorganizowanie wizyty domowej specjalisty bądź opieki pielęgniarki, doniesienie farmaceutyków, organizację i pokrycie opłat rehabilitacji itd.

Jak wybrać odpowiedni assistance?

Assistance przyda się każdemu, kto posiada auto, motocykl bądź rower, a tym bardziej tym, którzy często oddalają się od miejsca zamieszkania. Każde towarzystwo oferuje przynajmniej 2 rodzaje assistance, różnorodne wobec charakteru usług. Na ogół funkcjonują one jako rozszerzenia ubezpieczeń komunikacyjnych i występują wspólnie z nimi w pakiecie, co w dużej mierze okazuje się opcją korzystną cenowo. Oto parę porad, które mogą przydać się w wyborze assistance

 •  Skontroluj które usługi w ramach assistance przysługują Ci przy kupnie polisy OC lub AC.
 • Dowiedz się czy świadczenia przysługują Ci wyłącznie w razie zdarzenia drogowego, czy zawierają też zdarzenia połączone z awarią i kradzieżą.
 • Decydując się na usługi sprawdź wyłączenia, jakie są w danym wariancie ubezpieczenia
 • do jakiej odległości może odbyć się holowanie
 • do jakiej sumy zostaną pokryte koszty napraw
 • czy  pomoc jest zapewnionatakże za granicą
 • Sprawdź, od jakiej odległości od miejsca zamieszkania obowiązuje ubezpieczenie assistance Szczecin.

Zapoznaj się z propozycją ubezpieczeń komunikacyjnych danego TU. Gdy interesuje Cię szersza ochrona, zastanów się nad wykupieniem assistance na samochody ciężarowe Szczecin  w pakiecie.

Ile kosztuje ubezpieczenie assistance?

Cena, tak samo jak zakres zabezpieczenia jest zależna od oferty towarzystwa. Assistance jest w dużej mierze sprzedawany w pakiecie z polisą odpowiedzialności cywilnej i autocasco. Masz prawo w takim wypadku liczyć na znaczną ulgę, a nieraz gratisową polisę. Dopytaj o to naszego konsultanta. Pamiętaj tymczasem, iż charakter darmowego assistance jest nadzwyczaj ograniczony i zazwyczaj wskazane jest dopłacić, ażeby go poszerzyć.

Assistance to jedna z tańszych umów, stąd też nie warto oszczędzać na tej sposobności. Zwróci się nawet w przypadku błahej awarii opony, nie wspominając o większych kłopotach.

Dla kogo przeznaczony jest assistance?

Polisę ubezpieczeniową może kupić każdy kierowca. Jest zupełnie dobrowolne. Jeśli często wyjeżdżasz bądź masz awaryjny pojazd, assistance w szczególności Ci się przyda. Wskazane jest o nim pomyśleć też przed dalszą podróżą z rodziną. Najczęściej oferowany jest dla samochodów które mają mniej niż 15 lat.

Assistance za granicą

W trudnych warunkach z dala od domu wszystko wydaje się bardziej nieprzyjazne, stąd też wyprawa za granicę może nastręczyć nie lada problemów nieprzygotowanemu posiadacza samochodu. Komfort szybkiej pomocy w razie awarii na drodze nie należy się każdemu ubezpieczonemu, toteż przed przekroczeniem granicy, powinno się zobaczyć zakres terytorialny zakupionej usługi assistance i ewentualnie pomyśleć nad jej poszerzeniem. Poniektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują ochronę w rejonach Europy już w podstawowym wariancie assistance, w pozostałych za komfort wyprawy bez niespodzianek za poza granice kraju należy dopłacić. Co znaczące, lmity odległości transportowania lub kosztów naprawy auta na miejscu wypadku za granicą potrafią różnić się od tych, które obowiązują na terenie Polski. Ubezpieczenie assistance za granicą możesz wykupić na krótki okres mówimy wtedy o asisitance krótkoterminowym.

 • asistance na 7 dni
 • assistance na dwa tygodnie
 • assistance na 14 dni
 • assistance na miesiąc

Co obejmuje assistance

Ubezpieczenie assistance oferuje Ci pomoc firmy ubezpieczeniowe, gdy Twój samochód nieoczekiwanie stanie i dalsza podróż nim będzie niemożliwa. Umowa może obejmować niezwykle dużo czynności, jak:

 • udzielenie informacji,
 • podstawienie auta zastępczego,
 • zapewnienie noclegu,
 • transport pasażerów,
 • holowanie samochodu,
 • pomoc w naprawie ( naprawienie samochodu albo przekazanie potrzebnych części),
 • dostarczenie benzyny.

Zakres ochrony zależy od pakietu, który wybierzesz. Pamiętaj, iż zakres zabezpieczenia może się różnić w zależności od tego, w jakiej firmie wykupisz umowę. Pakiet podstawowy obejmuje z reguły tylko udzielenie należytych informacji, transport do wyznaczonej liczby kilometrów a także mniej zagmatwane naprawy. Usługi ograniczają się do obszaru naszego kraju.W pakiecie poszerzonym możesz liczyć na szerszą protekcję ubezpieczeniową. Im większa odpowiedzialność ubezpieczalni, tym większa składka zabezpieczenia. Pakiet poszerzony potrafi obejmować wsparcie nie tylko w Polsce, lecz również pomoc za granicą. Pamiętaj jednakże, że w pakiecie poszerzonym może nie być poniektórych pozycji z pakietu elementarnego – na przykład towarzystwo nie dostarczy Ci kanistra paliwa poza granicami kraju.

UWAGA! W najskromniejszych rodzajach assistance (mini, basic, zasadniczym) asysta na ogół świadczona jest jedynie w w momencie wypadku. Ażeby zapewnić sobie pomoc dodatkowo w sytuacji, gdy Twój samochód odmówi posłuszeństwa na jezdni, powinieneś zainteresować się bogatszą odsłoną assistance. Wybierając umowę, zwróć uwagę na limity określone przez zakład ubezpieczeń. Może się okazać, że są nadzwyczaj małe i za każdą kolejną usługę będziesz musiał dopłacać. Przykładowo ubezpieczalnia zapewnia Ci holowanie samochodu, ale zaledwie do 50 km. Zwróć też uwagę na wyłączenia protekcji ubezpieczeniowej i nie bój się negocjować. Porównuj oferty oraz upewnij się, iż ubezpieczenie istotnie zapewnia Ci niezbędną pomoc na drodze.

Możliwość komentowania jest wyłączona.