Jak uzyskać samochód zastępczy z oc sprawcy w Szczecinie

Jjak Wypożyczyć Samochód Zastępczy SzczecinJeśli zostałeś poszkodowany w wypadku lub kolizji drogowej, a Twoje auto nie nadaje się do dalszego użytkowania i trafiło do naprawy, przysługuje Tobie auto zastępcze z oc sprawcy. Możesz z niego korzystać podczas likwidacji szkody i w trakcie naprawy twojego samochodu. Koszty za taką usługę pokryje ubezpieczyciel sprawcy wypadku. Jak wynająć samochód zastępczy z oc sprawcy? Przeczytaj nasz artykuł, który wyjaśni Ci wiele rzeczy.

Komu należy się auto zastępcze z OC

Jeszcze do niedawna, firmy ubezpieczone twierdziły, że auto zastępcze przysługuje jedynie osobom, które prowadzą działalność gospodarczą i samochód jest im niezbędny do normalnego funkcjonowania. Ale czy inne osoby, które również dojeżdżają do pracy samochodem lub potrzebują samochodu do zawiezienia dziecka do szkoły nie potrzebują samochodu?
Podobne wątpliwości miał Rzecznik Ubezpieczonych i skierował w tej sprawie zapytanie do Sądu Najwyższego, który rozstrzygnął spór uchwałą z 17 listopada 2011 roku. Sąd dał następujący wyrok:

„Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej.”

Dzięki tej uchwale Sądu Najwyższego, każdy kto doznał szkody w postaci uszkodzenia samochodu w wyniku wypadku, każdy może ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy. Warto również podkreślić, że od wielu lat samochód nie jest już traktowany jako dobro luksusowe, a jest jedynie codziennym elementem naszej egzystencji. Nawet jeśli nie służy nam do celów zarobkowych, nie powinniśmy tracić prawa do poruszania się autem, zwłaszcza gdy jesteśmy poszkodowanymi w wypadku drogowym.

Należy podkreślić, że koszty wynajmu pojazdu zastępczego są elementem szkody majątkowej, który podlega wyrównaniu z tytułu ubezpieczenia OC sprawcy Szczecin. Na pewno więc nie warto dać się zwieść likwidatorowi szkody, który zacznie nasz wypytywać o prowadzoną działalność gospodarczą. Tak czy tak przysługuje nam prawo do samochodu zastępczego.

Samochód zastępczy na czas naprawy za darmo?

Może zdarzyć się, że ubezpieczyciel sprawcy podważy zasadność najmu pojazdu na czas naprawy naszego auta. Warto w tej sytuacji powołać się na uchwałę Sądu Najwyższego, która została przytoczona powyżej, a także na art. 361 § 2 kodeksu cywilnego, który zobowiązuje towarzystwa ubezpieczeniowe do pokrycia normalnych następstw szkody. W takich sprawach ubezpieczyciele ciągle przegrywają w sądach, dlatego wystarczy, że pokażemy znajomość aktów prawnych, a na pewno otrzymamy samochód zastępczy. Jeśli pojawiłaby się dalsza odmowa, warto złożyć skargę do Rzecznika Ubezpieczyciela.

Jeśli już dogadamy się z ubezpieczycielem sprawcy, możemy skorzystać z pojazdu oferowanego przez firmę współpracującą z danym towarzystwem ubezpieczeniowym lub wynająć samochód na własną rękę, korzystając z dowolnej wypożyczalni. Należy jednak pamiętać, że możemy skorzystać z auta zastępczego, które jest tej samej klasy co nasze. Dlatego też, nie możemy na pewno wynająć luksusowej limuzyny, jeśli takowej nie posiadamy. Czas naprawy jest rozumiany jako czas od dnia szkody do dnia, w którym realnie możemy odebrać samochód z warsztatu.

Można również skorzystać z dwóch form zwrotu kosztów: na podstawie faktury przesłanej do zakładu ubezpieczeń lub w sposób bezgotówkowy, pozostawiając w wypożyczalni numer polisy sprawcy i numer szkody. Większość firm, oferujących auta zastępcze, zgadza się bowiem na rozliczenie bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Na ile przysługuje samochód zastępczy z oc sprawcy

Samochód zastępczy przy szkodzie częściowej można wynająć bezgotówkowo na cały okres naprawy. Przeważnie okres wynajmu auta zastępczego trawa do 30 dni. Inaczej sytuacja wygląda jeśli szkoda jest wyliczona jako całkowita. Jak długo samochód zastępczy z oc sprawcy Szczecin wówczas wynajem trwa aż do momentu wypłaty odszkodowania albo do momentu zakupu nowego samochodu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.