Kilka sposobów na tanie ubezpieczenie OC

Kilka Sposobów Na Tanie Ubezpieczenie OcU którego ubezpieczyciela kupić najtańsze OC? Każdego roku pytanie te zadają sobie tysiące kierowców w całym kraju. Zwłaszcza teraz, gdy w ciągu zaledwie 12 miesięcy ceny tych ubezpieczeń wzrosły o ponad 54%. Niestety, nie mamy odpowiedzi na ów pytanie z 2 powodów. Po pierwsze, ubezpieczalnie mają różne strategie w przydzielaniu zniżek lub zwyżek. To, co jest premiowane w jednym towarzystwie niższą ceną, w innym w ogóle może nie być brane pod uwagę. Po drugie chodzi o współczynnik ryzyka. Znaczy o to, że zakład ubezpieczeń indywidualnie ocenia, jak duże są szanse na to, że dany kierowca spowoduje stłuczkę.

Czy w związku z tym kupno polisy OC musi liczyć się wyłącznie ze szczęściem lub łaską towarzystw ubezpieczeniowych? Absolutnie nie! Poniżej przedstawiamy sprawdzone metody na to, by zawsze kupić tańsze OC.

Współwłaściciel ze zniżkami

Jest to najczęściej spotykana metoda na tańszą polisę w głównej mierze wykorzystywana przez młodych kierowców. Jeśli dopiero zdałeś egzamin na prawo jazdy i kupiłeś pierwszy samochód to ceny OC mogą dość znacznie przyspieszyć bicie serca. Jak wynika z ostatnich statystyk, średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia dla młodych kierowców (18-30 lat)  to ponad 2 000 zł.! Dlatego też, jak kupujesz swój pierwszy pojazd, już podczas rejestracji postaraj się, aby współwłaścicielem była osoba,która ma na swoim koncie pełne zniżki za bezszkodową jazdę. Należy również pamiętać, że jeśli którykolwiek ze współwłaścicieli spowoduje szkodę to każdy z nich straci zniżki za bezszkodową jazdę.

Wybieraj auto z mniejszym silnikiem

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, staraj się o samochód z mniejszym silnikiem, zwłaszcza, jeśli nie zależy Ci na osiągach, gdyż w ten sposób zaoszczędzisz nawet do kilkuset złotych. I wcale nie jest tu mowa o oszczędnościach na paliwie. Spójrzmy na prosty przykład.

18-letni mężczyzna ze Szczecina, który dopiero, co zdał egzamin na prawo jazdy, kupił pojazd marki Peugeot 206 z 2004 roku o pojemności 2.0.  Najtańsza polisa OC to 2999 złotych. Jeżeli zdecydowałby się na wersję tego samego modelu, lecz z silnikiem 1.1 to koszt polisy byłby o 870 złotych niższy.

Negocjuj cenę

Jeśli dostałeś maila bądź list z propozycją odnowienia polisy na kolejny roku, pamiętaj, że nie musisz od razu zgadzać się na tę ofertę. Jako klient masz pełne prawo negocjować cenę poprzez odjęcie kilku ryzyk. Jeśli natomiast uważasz, że ów propozycja jest zbyt wysoka to powiadom agenta ubezpieczeniowego o tym. Można używać różnych argumentów, które przemawiają na korzyść, zwłaszcza, gdy jesteś wieloletnim klientem firmy, nigdy nie spowodowałeś stłuczki ani wypadku lub konkurencja zaproponowała Ci lepszą ofertę. Może się okazać, że dostaniesz jakieś dodatkowe zniżki.

Płać z góry za cały rok

Obecnie, średnia cena polisy OC to ponad 1000 złotych. Wydatek tego rzędu to dość spore obciążenie dla domowego budżetu, stąd też dużo osób wybiera opcję ubezpieczenia OC na raty. U nas dostępne nawet na 12 rat. Niestety taka usługa dodatkowo kosztuje i może wiązać się nawet dodatkowo nawet z 20% zwyżką.

Kupując używany samochód, weź pod uwagę ważność OC

Dopiero poszukujesz pojazdu? Podczas oględzin auta sprawdź również ważność polisy OC. Zgodnie z panującymi przepisami, osoba sprzedająca ma w obowiązku przekazanie Ci ubezpieczenia. Warto też spytać, czy składka została opłacona w całości, gdyż w najlepszym przypadku, wraz z samochodem może uda Ci się kupić polisę na kilka kolejnych miesięcy.

Oczywiście ubezpieczyciele dokonują rekalkulacji składek,jednak nie jest to regułą, choć najczęściej kończy się dopłatą. Ponadto pamiętaj, że polisa po zbywcy nie podlega automatycznemu wznowieniu i trzeba pilnować terminu jej wygaśnięcia. W przeciwnym razie możesz pozostać bez ważnego ubezpieczenia OC, a to w konsekwencji grozi wyjątkowo dotkliwą karą finansową.

Decydujesz się na nowe auto? Zapytaj o pakiet dealerski

Kupując samochód w salonie, sprzedający z całą pewnością będzie próbował skłonić Cię do zakupu OC i AC bezpośrednio u niego. Podstawową rzeczą, jaka odróżnia takie ubezpieczenie od polisy zakupionej prywatnie jest wycena ryczałtowa. Najczęściej wynosi ona 3% wartości pojazdu.

Nie czekaj do ostatniego dnia

Jeśli posiadasz polisę po zbywcy lub po prostu chciałbyś zmienić dotychczasowy zakład ubezpieczeń, nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Nie ma sensu opóźniać maksymalnie uiszczenia opłaty, ponieważ jest to nieuniknione.Co więcej im bliżej końca polisy, tym bardziej ceny rosną, a my mamy coraz mniej czasu na dokonanie wyboru.

Jeśli chcesz zatem dokonać zmiany dotychczasowego zakładu ubezpieczeń, najpóźniej na dzień przed końcem obowiązywania starej polisy musisz ją wypowiedzieć, ponieważ w innym przypadku przedłuży się ona na kolejny rok. Z kolei polisa,na której nastąpiła zmiana własności pojazdu wygasa z mocy prawa, więc nie trzeba jej wypowiadać.

W pakiecie zawsze taniej

Bardzo wiele dzisiejszych reklam to reklamy banków, które chwalą się, że zamiast spłacać kilka różnych kredytów, możesz je wszystkie przenieść do jednego płacąc niższą ratę. Podobnie jest również na rynku ubezpieczeń. Jeśli kończy się Twoja polisa OC, a w planach masz jeszcze ubezpieczenie mieszkania lub domu to koniecznie zapytaj, czy ubezpieczyciel ma ofertę pozwalającą połączyć kilka polis w jeden pakiet. Takie pakiety to także OC i AC bądź OC i NNW. Dzięki takim pakietom w niektórych przypadkach można zaoszczędzić nawet 20%.

Sprawdź oferty u różnych towarzystwach ubezpieczeniowych

Najprostszym sposobem by to zrobić jest wypełnienie internetowego kalkulatora OC. W kilka minut można przekonać się, która z firm ma dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę. Ale czy to działa? Ależ oczywiście!

Sprawdź zatem nasz kalkulator OC/AC i zobacz, ile możesz zaoszczędzić na swojej polisie!

Możliwość komentowania jest wyłączona.