Kara za brak ubezpieczenia OC w 2017 roku

Rosną kary za brak ubezpieczenia OC. Jeśli jesteś właścicielem auta osobowego, w 2017 roku brak polisy będzie Cię kosztować nawet 4000 złotych. Właściciele samochodów powyżej 3,5 t zapłacą jeszcze więcej! Grzywna za jazdę bez aktualnego ubezpieczenia OC  jest uzależniona od płacy minimalnej , której wielkość co rok ustala parlament dlatego że od 1 stycznia 2017 r. płaca minimalna podrośnie z 1850 do dwóch tysięcy złotych brutto, podrożeje także polisa OC.

Kary za brak OC w 2017 roku

Całkowita wielkość grzywny zależy od tego, jak długo nie będziesz posiadał ważnej polisy OC oraz od rodzaju pojazdu, którym się poruszasz. Kierowcy pojazdów osobowych uiszczą maksymalnie 4000 złotych, czyli trzysta zł więcej niż w poprzednim roku. Maksymalna kara dotknie tych, których przerwa wyniesie powyżej 14 dni. Jeżeli bez bieżącego OC będziemy jeździć od 4 do 14 dni – zapłacimy 50% tej kary, innymi słowy dwa tysiące. Opóźnienie krótsze niż  trzech dni będzie Ciebie kosztowało 800 złotych, czyli 1/5 maksymalnej kary.

Tabela kar za brak ubezpieczenia OC

Kara Za Brak Oc 2017

Większy samochód, wyższa kara

Posiadacze samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych czy autobusów zapłacą jeszcze więcej  maksymalna grzywna wyniesie 6000 złotych. Wzrosną również grzywny dla właścicieli skuterów, motocykli i quadów również innych  pojazdów będą musieli oddać nawet 670 złotych, czyli pięć dych więcej niż w poprzednim roku.

Brak OC – żadna oszczędność

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny od wielu lat toczy wojnę z posiadaczami samochodów, jacy nie płacą za OC.  Jest ich masa, każdego roku nawet sto tysięcy posiadaczy próbuje przyoszczędzić na kupnie polisy jest to oszczędność bardzo pozorna. Gdy spowodujemy kraksę będziemy musieli zapłacić za naprawę  uszkodzonych pojazdów z własnej kieszeni, dodatkowo zostaniemy obciążeni karą za brak polisy. „Oszczędność” może więc dużo więcej niż polisa OC. Nie mówiąc o szkodach osobowych, za które w podobny sposób poniesiemy odpowiedzialność.

Kiedy nie zapłacisz kary za brak OC?

Dla przestraszonych posiadaczy samochodów mamy też dobre wieści. Jeżeli od lat jeździsz tym samym pojazdem, Twoja polisa ubezpieczenia OC przedłuży się automatycznie, o czym na pewno powiadomi Ciebie Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe albo agent ubezpieczeniowy, pod warunkiem opłaciłeś wszystkie raty. Naturalnie towarzystwo ubezpieczeniowe będzie w wielu przypadkach przypominać Ci o zaległościach, a gdy spowodujesz kolizję, zablokuje wypłatę odszkodowania do momentu, gdy uiścisz wszystkie zaległości ale nie będzie Ci groził żaden mandat. Grzywna grozi Wam tylko w przypadku, gdy automatyczne przedłużenie ubezpieczenia oc nie zadziała czyli:Jeżeli kupiłeś auto i korzystałeś z polisy poprzedniego posiadacza po jej zakończeniu musisz ubezpieczyć pojazd na własną rękę wejdź zatem w kalkulator OC i sam policz składkę Gdy nie opłaciłeś wszystkich rat za polisę OC

Nie tylko policja – kto nakłada kary za brak OC?

Pamiętaj, że karę za brak ważnej polisy OC prócz policji podczas kontroli drogowej, może nałożyć też UFG, który na bieżąco pilnuje w systemie odnowień każdych polis. Informacja o nałożeniu kary możesz więc dostać również wówczas, gdy Twój samochód albo motor stoją wykorzystywane na parkingu.

Nie jeżdżę autem – czy muszę kupować polisę OC?

Tłumaczenie, że Twój samochód od miesięcy stoi popsute na parkingu. Jeżeli samochód jest zarejestrowany, musi być ubezpieczony. Od tego nie ma żadnego odstępstwa i takie tłumaczenie bez wątpienia nie pozwoli ci uniknąć mandatu . O ile nie chcesz płacić, sprzedaj pojazd lub zezłomuj i wyrejestruj.

Podsumowanie

  •  Za brak ważnego ubezpieczenia OC w 2017 rosną kary r. za samochód osobowy zapłacisz aż 4000 złotych.    
  • W razie kraksy ponosisz wszelakie finansowe konsekwencje. Jazda po drogach bez aktualnego  ubezpieczenia nie opłaca się!
  • Za brak ważnej polisy OC ukaże Cię policja mandatem  a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży grzywnę.

Możliwość komentowania jest wyłączona.