Ile wzrośnie cena OC po kolizji

Miałeś stłuczkę? OC może dużo kosztować… Zobacz jaka będzie cena po kolizji

Cena Ubezpieczenia Oc Po KolizjiMechanizm obliczania składek OC jest wbrew pozorom prosty. Bezszkodowa jazda to dużo tańsze ubezpieczenie. Jeśli natomiast spowodowałeś stłuczkę, to przy zakupie kolejnej polisy zdecydowanie zapłacisz więcej. W roku 2017 może to być nawet 80% więcej. Sprawdź, jak zmieni się wysokość Twojej składki OC, w sytuacji, gdy przytrafi Ci się stłuczka.

Ubiegły rok przyniósł ogromne podwyżki cen obowiązkowych polis OC. Jak wynika z ostatnich raportów  średnie ceny takiego ubezpieczenia wzrosły w ciągu 12 miesięcy z około 660 do 1025 zł. Oznacza to podwyżkę aż o 55%! Niestety sytuacja ma się jeszcze gorzej, gdy spowodujesz stłuczkę.

Na wysokość składki za ubezpieczenie OC mają wpływ takie czynniki jak np.:

  • wiek kierowcy,
  • długość posiadania prawa jazdy,
  • marka i model pojazdu,
  • pojemność silnika,
  • rok produkcji auta,
  • miejsce zamieszkania właściciela auta.

Ale to nie wszystko. Dużą rolę odgrywa również liczba szkód spowodowanych przez kierowcę. Co ważne, zakłady ubezpieczeń nie biorą pod uwagę wielkości szkody, więc nie jest istotne, czy była to szkoda parkingowa czy groźny wypadek. W ostatecznym rozrachunku była to szkoda i w takim samym stopniu wpłynie to na podwyżkę ceny polisy OC.

Jak bardzo kolizja wpływa na ceny OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe znacząco podwyższyły składki OC dla kierowców, którzy spowodowali szkodę.Przyjmijmy dla przykładu 30letniego kierowcę z Warszawy i sprawdźmy,ile musiałby zapłacić za polisę OC w wariancie bez szkód na koncie oraz z jedną, spowodowaną w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W pierwszym przypadku, jeżeli pojazdem jest Skoda Fabia z silnikiem 1.2 w benzynie z 2011 roku to mając na koncie 60% zniżki za bezszkodową jazdę, najtańsza polisa OC wyniesie około 720 złotych. Jeżeli natomiast ów kierowca spowodowałby szkodę, wówczas koszt OC to już około 1110 złotych. Oznacza to wzrost składki o 390 zł, czyli o ok. 54%.

W drugim przypadku, jeśli autem byłby Volkswagen Golf z 2015 roku, z wysokoprężnym silnikiem diesla 1.6 to z pełnymi zniżkami, wspomniany wyżej kierowca musiałby zapłacić około 710 złotych za najtańszą polisę OC, jeśli jednak spowoduje szkodę to najniższa składka wyniesie aż 1300 zł. Różnica między tymi polisami to 590 złotych, czyli aż 83%!

Trzeci przypadek to starsze auto. Toyota Corolla z silnikiem benzynowym 1.4, którą wyprodukowano w 2001 roku. Polisa ubezpieczeniowa bez szkody zakosztuje około 1060 zł, po jednej stłuczce 1500 zł, a po dwóch szkód na koncie, składka za ów Toyotę wzrasta aż do 2120 złotych. Oznacza to wzrost o 100% aniżeli w przypadku czystego konta.

Zawsze porównuj oferty ubezpieczycieli

Choć zakres polisy OC jest dokładnie taki sam we wszystkich ubezpieczalniach, to cena polisy OC już nie. Często przepłacamy, nie zdając sobie z tego sprawy.Pozostając przy przykładzie Toyoty Corolli, mimo pełnych zniżek, różnice w kosztach OC pomiędzy poszczególnymi zakładami ubezpieczeń wynosiły nawet 800 zł! To właśnie jest szansa na oszczędności, dlatego przed zakupem kolejnego ubezpieczenia przyjdź do naszego biura i porównaj oferty.

Możliwość komentowania jest wyłączona.