Kara za brak OC 2022 roku – ile wynosi i jak jej uniknąć – co grozi za brak OC?

Kara Za Brak Oc W 2022 RokuW 2022 roku wzrosły kary za brak ubezpieczenia OC. Brak ważnej polisy ubezpieczeniowe powyżej 14 dni kosztuje posiadaczy samochodów osobowych aż 6020 złotych. Jeśli okres braku posiadania ubezpieczenia oc jest krótszy zapłacisz odpowiednio mniej. Wiec ile dokładnie zapłacisz za brak ubezpieczenia OC w 2022? Jak uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC?

Jak oblicza się karę za brak ubezpieczenia OC?

Podstawą wyliczania kary za brak OC jest minimalne wynagrodzenie brutto w danym roku.  W 2022 roku podstawa wynosi 3010 zł. Jej wysokość w głównej mierze zależy od rodzaju nieubezpieczonego samochodu  a także długości przerwy w ciągłości ubezpieczenia.

Brak ubezpieczenia OC dłużej niż 14 dni odpowiada:

  • w przypadku samochodu osobowego dwukrotności minimalnego wynagrodzenia 6020
  • w przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę 9030 zł,
  •  w przypadku innych pojazdów, np. motocykli i motorowerów ⅓ minimalnego wynagrodzenia za pracę 1000 zł.

Jeśli Twój pojazd nie ma ważnego OC od 4 – 14 dni, zapłacisz 50% pełnej opłaty. W przypadku gdy nie masz OC do 3 dni, zapłacisz 20% pełnej opłaty karnej.

Jak uniknąć kary za brak OC?

Aby uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC musisz udowodnić ubezpieczeniowemu fuduszowi gwarancyjnemu że samochód był ubezpieczony. Możesz też udokumentowac że auto zostało skradzione i nie obowiązuje Cię ubezpieczenie OC.

Jeśli sprzedałeś samochód musisz przedstawić UFG  umowę sprzedaży, umowę darowizny oraz potwierdzenie ubezpieczenia samochodu do dnia jego sprzedaży.

Jak zapłacić karę za brak OC?

W przeciągu miesiąca i od odebrania wezwania do zapłaty niestety musisz zapłacić karę za brak ubezpieczenia OC. W przesłanym wezwaniu będzie podany nr konta do przelewu. Jeśli tego nie zrobisz urząd skarbowy rozpocznie postępowanie egzekucyjne i sam ściągnie pieniądze z konta.

Możliwość komentowania jest wyłączona.