AXA przejęła Liberty Ubezpieczenia

Axa LibertyAXA stale stara się umacniać swoją pozycję na polskim rynku. W ubiegłym roku kupiła BRE Ubezpieczenia. W tym roku natomiast udało się jej przejąć Liberty Ubezpieczenia. Michał Kwieciński, szef Grupy AXA w Polsce, uzasadnił te decyzję tym, że Liberty Ubezpieczenia świetnie pasuje do strategii rozwoju ubezpieczyciela w Polsce. Liberty jest spółką opartą na przedsiębiorczości, co jest bliskie AXA. Poza tym, obie firmy uzupełniają się w zakresie oferowanych ubezpieczeń majątkowych i kanałów sprzedaży. Dzięki temu połączeniu, można będzie myśleć o pięciu się po szczeblach popularności i w przyszłości uzyskania pozycji lidera na rynku ubezpieczeń direct.

Luis Bonell, prezes Liberty International, dodał, że Liberty Ubezpieczenia zyska bardzo dużo na połączeniu się z AXA w Polsce. Sprzedaż zapewniła klientom ubezpieczyciela dobą przyszłość i korzystne warunki współpracy.

Jak podała AXA, kwota zakupu LU wyniesie 92,3 mln zł powiększone o wartość aktywów netto na dzień zamknięcia transakcji. Dzięki temu ruchowi AXA w znaczący sposób umocniła swoją pozycje na polskim rynku. Jest obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych ubezpieczycieli w Europie Środkowej i Wschodniej.

Przejęcie Liberty Ubezpieczenia pozwoliłoby AXA na zwiększenie udziału w polskim rynku majątkowym z obecnych 3,2% do 4,4% . Obecnie AXA zajmuje piąte miejsce w sektorze non-life pod względem wielkości przypisu składki brutto. Ubezpieczyciela wyprzedzałaby jedynie „wielka czwórka” działu II, czyli PZU SA, STU Ergo Hestia, TUiR Warta i TUiR Allianz Polska.

Przy sprzedaży Liberty Ubezpieczenia na rzecz AXA, czynny udział bierze madryckie oraz warszawskie biuro międzynarodowej kancelarii prawnej Hogan Lovells.

W skład hiszpańsko-polskiego zespołu transakcyjnego Hogan Lovells, kierowanego przez partnerów: Joaquína Ruiza Echauri (biuro Hogan Lovells w Madrycie) orazBeatę Balas-Noszczyk (biuro Hogan Lovells w Warszawie), wchodzili Javier Gazulla, partner, Grupa Podatkowa, Carmen Herreros i Felipe Vázquez, prawnicy z Grupy Instytucji Ubezpieczeniowych (Madryt), oraz adwokat i doradca podatkowyPaweł Chodziński, starszy prawnik, Grupa Podatkowa, radca prawny Robert Gago, counsel, Praktyka Prawa Konkurencji, radca prawny Tomasz Grygorczuk, counsel, Grupa Korporacyjna, Fuzji i Przejęć, radca prawny Ewa Kacperek, counsel, Grupa Prawa Własności Intelektualnej, Mediów i Nowych Technologii, adwokat Karol Ruszkowski, prawnik, Grupa Instytucji Finansowych, adwokat Agnieszka Szczodra-Hajduk, starszy prawnik, Praktyka Prawa Pracy, a także radca prawny Anna Tarasiuk, counsel, Grupa Instytucji Finansowych.

 

Finalizacja transakcji ma nastąpić, zgodnie z planami AXA w trzecim kwartale 2016 roku.

Możliwość komentowania jest wyłączona.