Przerwa w ubezpieczeniu OC

Wirtualny Policjant UFG i przerwy w ubezpieczeniu samochodu
Kierowcy i właściciele samochodów, mimo braku osobistej kontroli policyjnej mogą zapłacić kary za przerwy w ubezpieczeniu OC. Dzięki wirtualnemu policjantowi, sprawdzone zostaną polisy aut i ich ważność.
Opracowany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wirtualny policjant, wytropi nieterminowo wykupywane polisy OC, które są obowiązkowe. Prześwietleniu podlegają polisy od 2012 roku. Program tworzy specjalnie opracowany algorytm, który wykrywa przerwy w ubezpieczeniu, dzięki pełnemu dostępowi do baz danych wszystkich ubezpieczalni. Kontrole przeprowadzane będą kilka razy w roku, w regularnych odstępach czasu.
Rzecznik prasowy UFG, Aleksandra Biały tłumaczy na jakich zasadach sprawdzane będą nieubezpieczone pojazdy: „na podstawie danych w bazie UFG zostanie wytypowany samochód, który miał przerwę w ubezpieczeniu OC. Następnie uruchamiana zostaje procedura weryfikacyjna. W pierwszej fazie pojazd sprawdzamy w CEPiK, czy nie został on wyrejestrowany. Kolejnym krokiem jest weryfikacja w ubezpieczalniach czy nie wystawiły one polisy OC na okres, który pokrywa przerwę. Jeśli taka przerwa nie wystąpiła, wysyłane zostaje pismo do właściciela pojazdu z prośbą o okazanie ważnego na dany okres ubezpieczenia OC lub okazanie dokumentu potwierdzającego wcześniejszą sprzedaż pojazdu. Właściciel samochodu ma 14 dni na odpowiedź na pismo i jeśli wystąpi brak odpowiedzi- uruchomione zostaje wezwanie do okazania dokumentów lub zapłacenia kary za brak polisy OC. Jeśli kierowca nie odpowie na wezwanie- ponownie wysyłane jest upomnienie, a kolejnie kierowane jest to do urzędu skarbowego o egzekucję kary za brak polisy OC.

Możliwość komentowania jest wyłączona.