Rekalkulacja składki OC po zakupie auta

Rekalkulacja Składki OcKiedy spodziewać się rekalkulacji składki OC? Rekalkulacja składki to zwrot, jaki powinien znać każdy posiadacz samochodu dbający o tanie polisy ubezpieczeniowe odpowiedzialności cywilnej. Wyjaśniamy, w których okolicznościach ubezpieczyciel ma prawo zmienić składkę polisy odpowiedzialności cywilnej i jakie mogą być konsekwencje tej zmiany dla naszej kieszeni. Rekalkulacji składki dokonuje się przeważnie w dwóch okolicznościach: gdy zmienia się posiadacz samochodu lub gdy podczas zakupu zabezpieczenia zostały podane błędne ( bądź niepełne) dane wpływające na koszt polisy. Czy rekalkulacja powoduje zwiększenie składki? Tak i najczęściej dopłata do ubezpieczenia OC jest często większa niż nowa polisa w innym towarzystwie ubezpieczeń na cały rok. Najlepiej wypowiedzieć polisę po zbywcy i kupić nową polisę.

Tanie OC po zakupie pojazdu

Używany pojazd kupujemy łącznie z jego polisą OC – od czasu zakupu to my jesteśmy odpowiedzialni za opłacanie zabezpieczenia, które zawiązał były właściciel. Jako że dane kierowcy oddziaływają bezpośrednio na ryzyko wystąpienia wypadku, ubezpieczalni w takim przypadkusytuacji przysługuje prawo do rekalkulacji składki. To symbolizuje, iż nawet gdy w dniu zakupu pojazd posiada niedrogie zabezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, cena polisy ma prawo (chociaż nie musi) ulec zmianie – na wyższą lub niższą. Rekalkulując składkę, ubezpieczalnia bierze pod uwagę ponadto to, ile pozostało dni ochrony  ubezpieczeniowej do końca polisy. Pragnąc zapewnić sobie niedrogie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej po zakupie używanego auta, najlepiej bezzwłocznie zgłosić się do ubezpieczalni z prośbą o rekalkulację składki (tak, aby potencjalne wezwanie do zapłaty brakującej sumy nie było szokiem). Jeżeli składka po rekalkulacji jest niesatysfakcjonująca, zawsze wolno odszukać tanie ubezpieczenie OC w pozostałych ubezpieczalniach, wybrać któreś i rozwiązać obecną umowę.

Tanie OC a błędne informacje na polisie.

Towarzystwo ubezpieczeniowe może zrobić rekalkulację składki wówczas gdy zawierający umowę ubezpieczenia, licząc, iż zyska w ten sposób niedrogie zabezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, przekazał przy zakupie polisy błędne bądź niepełne dane – np. ukrył fakt, że autem jeździ także mniej doświadczony kierowca. Tajemnica może wyjść na jaw np. w przypadku powstania szkody. W takim razie towarzystwo znów obliczy składkę i przyzwie ubezpieczonego do opłaty brakującej kwoty.

Możliwość komentowania jest wyłączona.