Zwrot składki OC

Zwrot Składki OcSprzedaż pojazdu, a zwrot składki OC. Wyobraź sobie taką sytuację – przed miesiącem zapłaciłeś za umowę odpowiedzialności cywilnej inaczej mówiąc ubezpieczenie OC, a dziś postanowiłeś sprzedać auto. Odpowiednio z prawem o ubezpieczeniach obowiązkowych, umowa OC powinna trafić do następnego posiadacza pojazdu. Lecz co z pieniędzmi, jakie przekazałeś na całoroczną składkę? Cóż, możesz już ich nie zobaczyć. Teraz zostaje Ci wyłącznie czekać na wolę kupującego, dlatego że jeżeli postanowi kontynuować wykupioną przez Ciebie polisę, nie otrzymasz zwrotu niewykorzystanej składki, natomiast w sytuacji, gdy zmieni zakład ubezpieczeń, Twoje TU zwróci Ci nadpłatę. Ale uwaga! Nie za okres od momentu zbycia samochodu, ale od dnia jej wypowiedzenia przez nowonabywcę do końca ubezpieczenia. Czy masz możliwość ochronić się przed takową sytuacją? Niektórzy doradzają, ażeby przed przekazaniem samochodu określić z nabywcą, czy będzie kontynuował otrzymaną od nas polisę OC. Prawda niemniej jednak jest taka, że i tak nie ma żadnej pewności, czy dotrzyma on słowa i rozwiąże ochronę. W związku z tym pozostaje Ci tylko:

  • doliczyć nadpłaconą umowę do ceny pojazdu,
  • jeżeli już planujesz sprzedaż auta – wykupić umowę na raty – w tym przypadku obowiązek opłacenia kolejnych rat ( jakich termin płatności przypada po zbyciu pojazdu) spada na nowonabywcę.

Nie zapomnij o zgłoszeniu sprzedaży samochodu do firmy ubezpieczeniowej w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. Gdy tego nie dokonasz, za uregulowanie następnej raty odpowiadasz solidarnie z kupującym.

Czy przysługuje zwrot po wyrejestrowanie auta?

Jeśli samochód przestaje egzystować (a dzieje się tak przykładowo po okazałym zdarzeniu drogowym lub w wyniku jego wyeksploatowania), nie ma już powodu, żeby w dalszym ciągu podlegał ochronie OC. Jego właściciel może dlatego też odzyskać niewykorzystaną część polisy odpowiedzialności cywilnej. Wystarczy przedstawić swojemu TU zaświadczenie o demontażu. Ubezpieczalnia przeliczy przysługującą Ci nadpłatę z dokładnością do dnia, rozpocząwszy od daty wyrejestrowania samochodu, aż do końca okresu zabezpieczenia.

Kiedy jeszcze można odzyskać składkę OC?

Sprzedanie auta albo jego wyrejestrowanie to nie wyłączne zdarzenia, w których należy Ci się zwrot składki z OC. Może się przykładowo zdarzyć, iż nieopatrznie zawarłeś dwie polisy, w tym jedna z nich wznowiła się samoczynnie. Przedłużoną automatycznie polisę OC możesz wypowiedzieć w dowolnym czasie. O oddanie składki z ubezpieczenia OC możesz się również zwrócić do swojego TU, pod warunkiem, że wykupiłeś ochronę na odległość i chcesz z niej zrezygnować. Wystarczy powołać się na Ustawę z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2). Co istotne, nie musisz podawać przyczyny swojej decyzji. Na odstąpienie od polisy masz 30 dni. Miej na uwadze jednakże, iż firma ubezpieczeniowa może potrącić ci część opłaconej składki za czas przebywania pod ochroną.

Ważne! Przywilej odstąpienia od polisy odpowiedzialności cywilnej przysługuje wyłącznie wtedy, jeżeli wszelakie formalności pozyskałeś przez telefon lub Internet. Kiedy na przykład wstępnie ustaliłeś szczegóły z przedstawicielem, a następnie podpisywałeś ofertę w jego biurze albo na umówionym spotkaniu, nie możesz już się z niej wycofać.

Wniosek o zwrot składki druk

Możliwość komentowania jest wyłączona.