Jak sprawdzić swoje zniżki w ubezpieczeniu OC

Jak Sprawdzić Swoje Zniżki Oc

Zniżki na OC, czyli co, jak i dlaczego? Cena to jeden z najistotniejszych elementów przy wyborze ubezpieczenia OC. Na jej cenę największy wpływ mają zniżki przyznawane przez ubezpieczalnie za przebieg ubezpieczenia czyli za bezszkodową jazdę. Dzięki nim, zdołamy obniżyć cenę polisy nawet o 70%. W jaki sposób jednak sprawdzić zniżki na OC i czy można to zrobić samemu na przykład przez internet ?

Czym są tak właściwie zniżki na OC?

Zniżki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to nic innego, jak rabat przyznawany przez ubezpieczycieli kierowcom, którzy w zeszłych latach nie wywołali kolizji. Są one przypisane do konkretnego kierowcy, a nie auta. Nie powinno się się dlatego zamartwiać, że po zbyciu samochodu ulgi zostaną zatracone. Identycznie jest ze zmianą ubezpieczyciela – lata bezwypadkowej jazdy są honorowane przez każde towarzystwo. Nie świadczy to niestety, iż istnieje jednakowy sposób naliczania zniżek.

Przyznawanie zniżek na ubezpieczenie OC

Każdy z ubezpieczycieli rozważa kwestię rabatu pojedynczo. U większości zakładów wolno zdobyć nie więcej, niż 60% zniżek za bezszkodową jazdę. Są jednakże odstępstwa od tej reguły. Niektóre firmy wręczają swoim interesantom jeszcze wyższe bonifikaty, sięgające nawet 70% – nie zawsze mają one niestety pokrewieństwo z bezwypadkową jazdą i zależą ponadto od pozostałych elementów. W jaki sposób są naliczane ulgi na polisę odpowiedzialności cywilnej ? Obowiązuje łatwa wytyczna – 1 rok bezkolizyjnej jazdy to 10% zniżki na OC. Następny rok to 15%, itd. Aż do otrzymania maksymalnego pułapu 60 czy 70%. Symbolizuje to, że największe ulgi można uzyskać nie wcześniej niż po 6 latach jazdy bez żadnej szkody na koncie? Tu kolejna niespodzianka. Są ubezpieczalnie, które dopuszczają bezszkodową jazdę w inny sposób. W niektórych towarzystwach 3 lata bezszkodowej jazdy znaczy , iż można liczyć na maksymalnie 20% rabatu. W innych zaś po tym samym czasie otrzymamy pełne 60% zniżki na OC.

Czy zniżki można sprawdzić za pomocą Internetu?

Sposobów na dostanie informacji o zniżkach na polisę odpowiedzialności cywilnej jest parę. Oto przykłady:

  •  Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. To dokument, który wystawiany jest poprzez każdego zakładu ubezpieczeń z jakim zawiązałeś umowę ubezpieczenia OC. Na tym zaświadczeniu znajdują się informacje o rodzaju ubezpieczenia OC, NNW, AC, a ponadto dane o popełnionych kolizjach. Co znaczące, na ZOPUK nie będzie napisane wyraźnie, ile zniżek Ci przysługuje, wszak na jego bazie łatwo policzyć zniżki opierając się o zarejestrowaną tam liczbę lat bezkolizyjnej jazdy.
  •  Zaświadczenie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego można też wygenerować podobne do ZOPUK, czyli zaświadczenie o przebiegu historii ubezpieczeniowej. Dokument ten obejmuje informacje za poprzednie 7 lat. Jednakowoż wygenerowanie tego zaświadczenia żąda rejestracji na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i uprawomocnienia konta.
  •  Informacje z ostatniej umowy ubezpieczeniowej. To najszybszy sposób i zarazem najprostszy. Musisz tylko wynaleźć umowę Odpowiedzialności cywilnej za miniony rok. Gdy informacje o liczbie zniżek nie znajdują się na małym blankiecie, spróbuj odnaleźć je na pozostałych dokumentach, jakie otrzymałeś od towarzystwa ubezpieczeniowego. Zawsze możesz także po prostu zadzwonić do ubezpieczyciela i podpytać o bonifikaty z zeszłej polisy. Zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowe udzieli Ci takiej danej od ręki.

Kiedy traci się zniżki z OC?

Skoro zniżki na OC udzielane są za bezszkodową jazdę, to odpowiedź na zapytanie kiedy je tracimy jest łatwa. Za spowodowanie kolizji. Niestety, o ile nagromadzanie zniżek jest żmudne i trwa latami, o tyle ich strata wynika niesłychanie szybko. Wystarczy jedna, nawet mała stłuczka, by stracić zniżki. Nie musisz się niemniej jednak obawiać, że utracisz całość od razu. Z wytycznej jedna kolizja znaczy stratę plus minus 20-25% zniżek. Jak przekłada się to na kwoty ? Ażeby to sprawdzić, wykonaliśmy kalkulację składki OC dla 42-letniego kierowcy ze Szczecina, który jest właścicielem Forda Focusa z 2009 roku z silnikiem 1. 8-litra. Okazało się, iż  składka za polisę OC w jego przypadku to koszt 584 złotych. Na nieszczęście już jedna stłuczka na jego koncie znaczy wzrost ceny polisy OC do 658 złotych. Co istotne, nie liczy się, czy spowodujesz małą stłuczkę, czy duży wypadek – utracisz tyle samo zniżek w obu tych wypadkach.

Przerwa w ubezpieczeniu?

Zniżki możesz stracić nie tylko za szkody, ale również za brak konsekwencji w ubezpieczeniu. zwykle jest tak, iż jeśli sprzedasz swój samochód i następny zakupisz dopiero po 2 latach, Twoje upusty przepadną. Ale ponownie, nie ma wytycznej ważnej dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. W jednym zakładzie utracisz np. 15%, w innym 20%, a jeszcze inne firmy pobierają pod uwagę ulgi nawet do 5 lat przerwy ubezpieczeniowej.

Zniżki OC przechodzą na małżonka?

Jest to możliwe – warunkiem jest jednakże uzgodnienie wspólnoty majątkowej. Aczkolwiek nawet bez niej można korzystać ze ulg małżonka. Wystarczy, iż samochód jest zarejestrowany na oboje partnerów. Dzięki temu, nawet jeżeli jeden z współmałżonków nie posiada żadnej historii ubezpieczeniowej, to za polisę odpowiedzialności cywilnej zapłaci tyle, co małżonek posiadający upusty za bezwypadkową jazdę. Trzeba aczkolwiek pamiętać, iż norma ta działa w dwie strony. Jeśli jeden z małżonków ma zwyżki za sprawienie kolizji, cena składki dla drugiego ze współmałżonków będzie adekwatnie wyższa.

Zniżki na OC dla współwłaściciela pojazdu?

Skoro dopiero zacząłeś zdobywać doświadczenie za kierownicą, trafnym sposobem na zdobycie bonifikat za bezkolizyjną jazdę jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela kierowcę z długim stażem. W ten sposób jego zniżki przejdą również na Ciebie. Z pewnością nie w kompletnym aspekcie, aczkolwiek finalny koszt polisy OC i tak będzie ogromnie niższy, aniżeli w sytuacji samodzielnej własności. Z pewnością w ten sposób dostaje się też doświadczenie wliczane do historii ubezpieczeniowej. Jeżeli więc po kilku latach zdecydujesz się zostać osobnym właścicielem auta, będziesz mógł liczyć na zniżki za bezwypadkową jazdę. Trzeba przy tym pamiętać, że gdy w czasie współwłasności spowodujesz szkodę, to zniżki tracą wszyscy właściciele pojazdu, a nie tylko sprawca wypadku.

Podsumowanie

  • Zniżki na OC to  maksymalnie 70%
  • Zniżki na OC  1 rok bezszkodowej jazdy = 10% zniżki
  • Sprawdzanie zniżki na OC – zapytanie do towarzystwa, sprawdzenie poprzedniej polisy, portal UFG
  • Zniżki można stracić powodując szkody lub zrobić przerwę w ubezpieczeniu na minimum 2 lata.

Możliwość komentowania jest wyłączona.