Wybierasz się na wakacje? Zabierz ze sobą ubezpieczenie AC!

ubezpieczenie ac na wakacjeMasz planach wybrać się na wakacje samochodem? Jeżeli tak to pamiętać o konieczności zainwestowania w dobrą polisę AC. Specjaliści podkreślają, by podczas wyboru nie sugerować się wyłącznie ceną, ale dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia. W końcu nie chcesz, by Twoja chęć oszczędzenia słono Cię kosztowała. Na co zwracać uwagę, wybierając ubezpieczenie autocasco? Poniżej znajdziesz potrzebne wskazówki.

Suma ubezpieczenia

Nim podejmiesz decyzję, by zapłacić za polisę, upewnij się na jaką kwotę ubezpieczyciel wycenił Twoje auto i sprawdź, czy odpowiada ona rzeczywistej wartości samochodu. W trakcie dokonywania wyceny wartości auta, ubezpieczyciele bardzo często posługują się uśrednionymi wartościami rynkowymi, które nie biorą pod uwagę takich parametrów, jak: bardzo dobry stan techniczny pojazdu, czy dodatkowe ponadstandardowe wyposażenie. Dodatkowo im jest niższa suma ubezpieczenia – mowa o wartości pojazdu, tym samym niższa jest składka ubezpieczeniowa. Jeżeli polegamy tylko i wyłącznie na tym kryterium ceny, możemy wybrać polisę, która nie będzie w stanie pokryć w przyszłości kosztów ewentualnych napraw.

Zakres ochrony polisy ubezpieczeniowej

Ubezpieczenia AC dostępne na rynku nie są sobie równe, a jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Zanim podejmiesz decyzję o podpisaniu umowy ubezpieczenia, sprawdź dokładnie jej zakres ochrony i dobierz polisę do swoich potrzeb. Istotne jest, by Twoje ubezpieczenie chroniło Cię przed skutkami takich zdarzeń, jak: uszkodzenie pojazdu w wyniku zdarzenia drogowego, kradzież pojazdu lub jego elementów, zniszczenie pojazdu na skutek zdarzeń losowych takich, jak: pożar, zalanie, gradobicie.

Ubezpieczenie Assistance

Czy polisa, którą masz w planach wykupić zawiera opcję Assistance? Jaki zakres ochrony oferuje? Jeżeli wybierasz się na zagraniczny urlop, zwróć przede wszystkim uwagę na usługę holowania. Wiele dostępnych na rynku rozwiązań proponuje transport do najbliższego warsztatu, a inne z kolei na określonym obszarze kilometrów. Czy ten wariant działa tylko w przypadku kolizji, czy również awarii na drodze? W zakres Assistance powinna również wejść opcja uruchomienia pojazdu na trasie w razie awarii akumulatora, dowóz paliwa na miejsce postoju, czy samochód zastępczy. Jeżeli AC, które kupiłeś nie obejmuje tych usług, będziesz musiał pokryć je z własnej kieszeni. Jednak pamiętaj, że koszty związane przykładowo z holowaniem poza granicami kraju mogą wynieść nawet do kilku tysięcy złotych!

Wycena szkody

Dokonując wyboru polisy, wybierasz tym samym sposób, w jaki będą usuwane ewentualne szkody. Dostępne są dwa warianty: bezgotówkowy, czyli zostawiasz auto w warsztacie i odbierasz naprawione oraz gotówkowy, czyli otrzymujesz w gotówce zwrot kosztów awarii i auto naprawiasz we własnym zakresie. Wybierając wariant bezgotówkowy jesteś zmuszony zapłacić więcej, ale tym samym jest on pewniejszy i mniej kłopotliwy.

Części zamienne

Warunki ubezpieczenia określają, jakie części zamienne zostaną użyte podczas naprawy Twojego samochodu. Masz aż trzy możliwości:

  • części oryginalne, to dokładne takie elementy, jakie zostały użyte w produkcji twojego samochodu i pochodzą one z fabryki producenta,
  • części identyczne jak oryginalne, które produkowane są przez innego producenta, jednak według tej samej technologii,
  • części porównywalne, inaczej alternatywne – nieoryginalne, nieużywane w pierwszym montażu, produkowane, jako części zamienne.

Decydując się na użycie tych ostatnich możesz w znaczący sposób obniżyć koszt naprawy, a tym samym cenę polisy. O ile to właśnie jest dla Ciebie ważne.

All risk

Standardowa polisa AC zawiera wymienionych szereg sytuacji, w których możemy liczyć na pokrycie kosztów szkody. All risk działa szerzej i swoim zakresem obejmuje także te szkody, które nie zostały wprost ujęte w katalogu, z uwagi na fakt, że zdarzają się znacznie rzadziej – są trudniejsze do przewidzenia i opisana. Jako przykład może posłużyć sytuacja, kiedy to uszkodzenie samochodu następuje za sprawą bardzo wysokiej temperatury powietrza, co może zdarzyć się, np.: na południu Europy, lub awaria samochodu spowodowana przez kuny. Niemniej jednak polisa all risk nie obejmuje sytuacji, które objęte są w katalogu wyłączeń, ale o tym poniżej.

Wyłączenia

Każda polisa ubezpieczeniowa posiada listę tzw. wyłączeń, czyli sytuacji, których ubezpieczenie nie obejmuje. By móc je poznać konieczne staje się zapoznanie z takim dokumentem jak OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Podobny dokument dołączany jest do każdej polisy. Jeżeli masz w planach wyjazd na zagraniczne wakacje, zwróć szczególną uwagę na fakt, czy Twoja polisa AC działa poza granicami naszego kraju.

Zniżki

Tutaj zasada jest prosta: im więcej lat bezszkodowej jazdy, tym większa zniżka. Niemniej jednak warto będzie zwrócić uwagę na szczegóły. Część firm ubezpieczeniowych daje dodatkowe bonusy osobom przechodzącym do nich z konkurencji. Na liczne promocje, zniżki i rabaty mogą również liczyć kierowcy z bardzo długim i bardzo krótkim stażem.

Opinia o ubezpieczycielu

Jaką opinią cieszy się ubezpieczyciel, z którego usług masz w planach skorzystać? Aby móc podjąć dobrą decyzję, popytaj znajomych oraz sprawdź opinię w Internecie. W końcu nie chcesz, by scenariusze dotyczące trudności z uzyskaniem odszkodowania dotyczyły Ciebie.

Podsumowanie:

  • Masz w planach wakacje – zabierz ze sobą dobrą polisę AC!
  • Poza granicami kraju musisz mieć dobre AC i Assistance – koszty związane z holowaniem pojazdu są kosmiczne.
  • Sprawdź sumę ubezpieczenia oraz listę wyłączeń od ochrony ubezpieczeniowej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.