PZU SA chce dobrze przygotować się na zimowy czas. Dlatego planuje zakup kilku banków. W planach było również przejęcie Liberty Ubezpieczenia, jednak jak twierdzi „Gazeta Wyborcza” są to jedynie spekulacje. Powoduje się przy tym na wypowiedź Przemysława Dąbrowskiego,wiceprezesa PZU SA, że ten podmiot ma jedynie godny uwagi portfel ubezpieczeń, który jednak dla PZU SA jest i tak mało atrakcyjny.
„Gazeta Wyborcza” wylicza, że PZU SA udało się przejąć już polskie i nadbałtyckie aktywa RSA, w których skład wchodził Link4. Udało się mu również nabyć kilka placówek zdrowotnych takich jak Prof-Med i Elvita. Pomaga to na rozmijanie biznesu medycznego, którym zainteresowany jest bank. Obecnie, PZU SA chce przeprowadzić konsolidację w sektorze bankowym. Są to plany, które mają pomóc znaleźć się PZU SA w pierwszej piątce największych graczy na rynku. PZU SA jak do tej pory udało się przejąć Alior Bank. W planach jest natomiast przejęcie łącznie 3-4 banków. Ostatnio pojawiły się informacje, że PZU SA głównie zainteresowany jest przejęciem Raiffeisen Polbank i BPH. W pierwszej kolejności jednak, PZU SA może przejąć Bank Ochrony Środowiska.
Tylko Leszek Czarnecki stoi na drodze przejęcia przez PZU SA banku BPH. Tak wynika z informacji jakie podał „Puls Biznesu”.
Z informacji, jakie posiada gazeta wynika, że oba podmioty wykazują dużą determinację w walce o przejście BPH. Jeśli PZU SA udałoby się przejść ten bank, zacznie przyspieszyłoby to plany banku dotyczące konsolidacji sektora bankowego. Pierwszym krokiem tu temu było w końcu przejście Alior Banku. Jednak, PZU SA ma twardego przeciwnika. Czarnecki podobno złożył GE Capital bardzo dobrą ofertę finansową. Jest jednak pewien kruczek. Czarnecki chce aby część płatności stanowiły akcje Idea Banku. Piłka nadal jest w grze, jednak podpisanie umowy o sprzedaż BPH ma nastąpić jeszcze w tym roku, a jej finalizacja ma się odbyć w 2016 roku. W tym samym roku pod młotem pójdzie także Raiffeisen Polbank, którego due dilligence prowadził także PZU SA. Ubezpieczyciel ostatecznie skupił się jednak na BPH. W następnych miesiącach przekonamy się, kto zostanie nowym właścicielem BPH: Czarnecki czy PZU SA.
Komitet Antymonopolowy Ukrainy czyli AMCU wyraził zgodę na nabycie akcji Alior Banku, które uprawniają ubezpieczyciela do wykonywania ponad 25% głosów w najwyższym organie banku. Informacja ta została oficjalnie potwierdzona 3 września przez PZU S.A.
Jest to wynik jednego z warunków zawieszenia umowy zawartej w dniu 30 maja 2015 roku między PZU S.A, a spółką Alior Lux S.à r.l. & Co. S.C.A. oraz spółką Alior Polska sp. z o.o. Umowa głosiła, że jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, PZU S.A zdobędzie 18.318.473 akcji Banku czyli właśnie około 25% kapitału zakładowego Alior Banku.