Wakacyjne pułapki – na urlop EKUZ i polisa turystyczna

Karta EkuzSzybkimi krokami zbliża się Twój upragniony urlop? Pakujesz walizkę i wyjeżdżasz rozmyślając o tym, jak spędzisz ten wolny czas? Wybierając się w podróż nie zapominaj o ubezpieczeniu turystycznym! EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to zdecydowanie za mało.

Ubezpieczenie turystyczne: co to jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego możliwa jest do odbioru w oddziałach NFZ dla każdej osoby będącej ubezpieczoną. Jest to jeden z wariantów ubezpieczenia kosztów leczenia poza granicami kraju. Niemniej jednak jej zakres ochrony nie zapewnia pełnego zabezpieczenia. Co Ci grozi, jeżeli za granicą masz wyłącznie EKUZ?

W zdecydowanej większości przypadków masz prawo otrzymać niezbędne świadczenia zdrowotne, ale z dużym prawdopodobieństwem będziesz również musiał do nich dopłacić. Z jakimi kosztami się to wiąże? Znaczenie ma kraj, który wybrałeś sobie na cel wyjazdu. Pełen koszt wizyty lekarskiej wynoszący od 70 do 100 euro może znacznie przewyższyć koszt dodatkowego ubezpieczenia, wykupionego jeszcze przed wyjazdem, który w zależności od oferty ubezpieczyciela waha się od kilkudziesięciu do max. 150 zł za od osoby. W momencie, kiedy dotknie Cię poważniejszy wypadek – a jego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, koszty mogą drastycznie wzrosnąć. Jedna doba na oddziale intensywnej terapii to koszt nawet 10 tys. złotych!

Wyłączenia od ochrony ubezpieczeniowej EKUZ

Karta EKUZ zapewnia nam pomoc tylko w placówkach publicznej służby zdrowia, jednak tych brakuje w kurortach. Dużym problemem mogą być również mniejsze miasta, gdzie pomoc jest dostępna tylko od poniedziałku do piątku w określonych godzinach, czy też w chwili, gdy ośrodek leczniczy, czy szpital może być oddalony nawet o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca Twojego pobytu. Bardzo często dotyka to odwiedzających nie tylko Grecję, czy Hiszpanie, ale także Niemcy, czy Belgię.

EKUZ nie pokrywa także kosztów transportu do kraju, ani innych okoliczności, które mogą zaważyć na Twoim urlopie, np.: zagubienie bagażu, czy konieczność wcześniejszego powrotu do domu.

Polisa turystyczna – jaką wybrać?

  • W odpowiedni sposób skonstruowany pakiet ubezpieczenia turystycznego powinien zawierać, poza samymi kosztami leczenia na poziomie kilkudziesięciu tysięcy euro:
  • ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z wyjazdu turystycznego,
  • ochronę podczas amatorskiego uprawiania sportów,
  • odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym,
  • pomoc w sytuacji opóźnienia lotu, zagubienia bagaży, czy w razie nagłego zdarzenia, np.: napaści, czy kradzieży.

Zanim zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego, warto byś dokładnie przeczytał jego zakres ochrony. Często warto będzie zapłacić nieco więcej, niż by później okazało się, że pakiet podstawowy, który jest tańszy od rozszerzonego o 15 zł, oferuje znacząco pomniejszoną ochronę ubezpieczeniową, która w przypadku poważnego wypadu może być zupełnie niewystarczająca. Nie oszczędzaj na swoim zdrowiu, czy życiu!
Miej również na uwadze fakt, że uprawianie sportów ekstremalnych, ryzyko pogorszenia stanu zdrowia w przypadku chorób przewlekłych, czy wyjazdu zarobkowego, na którym podejmujesz pracę, wymagają dodatkowego ubezpieczenia! W razie wątpliwości, skontaktuj się z ekspertami w dziedzinie ubezpieczeń turystycznych, którzy pomogą Ci wybrać najwłaściwszą opcję.

Podsumowanie:

  • EKUZ to opcja tylko na wyjazdy na terenie Europy i pod warunkiem świadomości zakresu ochrony ubezpieczenia,
  • EKUZ nie daje pokrycia wszystkich kosztów leczenia za granicą,
  • jeżeli planujesz wyjazd do zabezpiecz się odpowiednio: planując urlop pomyśl nie tylko o samych przyjemnościach, jakie na Ciebie czekają, ale również o ryzyku,
  • dobre ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia, ale także pomoc w przypadku zagubienia bagażu, napaści, czy innego nieprzewidzianego zdarzenia,
  • zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych nie oferuje w standardzie ubezpieczenia w razie wypadu podczas uprawiania sportów – jeżeli masz w planach oddać się swojej pasji podczas zaplanowanego urlopu, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie!

Możliwość komentowania jest wyłączona.