VIN – sprawdź samochód przed zakupem

Gdzie Jest Numer VinWszystko co musisz wiedzieć o numerze VIN!

Co to jest numer VIN? Tu numer identyfikacyjny pojazdu, który może dostarczyć bardzo dużo przydatnych informacji o samochodzie. Jest szczególnie użyteczny jeśli kupujemy samochód używany.

Numer VIN to szereg cyfr i liczb wybitych na podwoziu samochodu. Dla przeciętnej osoby jest tylko kombinacją, która nie mówi mu za wiele. I mimo, że często kombinacja jest dla nas tajemnicza, warto sprawdzić ja przy zakupie używanego samochodu lub motocykla.

Więcej informacji o numerze VIN

Vehicle Identification Number czyli numer VIN to numer identyfikacyjny pojazdu, jest on unikalny I każdy pojazd posiada unikalny numer VIN. Na numer VIN składa się 17 cyfr lub liter w unikalnej kombinacji i został wprowadzony do użytku na początku lat 80-tych, aby ułatwić identyfikacje pojazdów.Niektóre pojazdy posiadają krótszy, 12 znakowy numer identyfikacyjny, który zazwyczaj posiadają starsze pojazdy lub nowe, w których oryginalny numer VIN jest nieczytelny. Wówczas Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów nabija taki numer identyfikacyjny.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Numer VIN znajdziemy na podwoziu pojazdu. W jakich miejscach zostaje najczęściej umieszczony:

 • Po prawej stronie od komory silnikowej, najczęściej w okolicy amortyzatora lub błotnika, a także w okolicy chłodnicy
 • Na przedniej szybie, w jej dolnym narożniku
 • Na słupkach konstrukcyjnych, przednim, prawym lub środkowym
 • W środku auta, w okolicy prawego fotela lub po lewej stronie przedniej szyby
 • W bagażniku pojazdu, po prawej stronie pod wykładziną.

Jakie informacje posiada numer VIN?

Przede wszystkim dzięki numerowi VIN można sprawdzić zgodność numeru nadwozia z numeru tabliczki znamionowej pojazdu z numerem wpisanym w kartę pojazdu. Jest to niezwykle ważne dla właściciela pojazdu. W numerze identyfikacyjnym pojazdu, zgodnie z europejską normą ISO- 3779, znajdują się informacje takie jak:

 • Kraj pochodzenia pojazdu
 • Marka oraz producent pojazdu
 • Dane dotyczące silnika pojazdu
 • Rodzaj modelu pojazdu
 • Opcja wyposażenia wewnętrznego
 • Rok produkcji pojazdu

Przykładowy numer VIN wygląda następująco: WVWXXX1JX2334589X

Jak rozszyfrować numer VIN?

Pierwsze trzy litery numeru VIN to numer producenta według Światowej Identyfikacji Producenta WMI. Patrząc na powyższy przykład, jest to marka Volkswagen WVW. Kolejne litery oznaczają uzupełnienie nazwy koncernu i są to tak zwane znaki wypełniające. Kolejne dwa znaki określają model pojazdu, w przykładzie jest to 1J czyli Bora Variant. Kolejny znak X oznacza liczbę kontrolą i stanowi uzupełnienie numeru modelu. Kolejna cyfra (2) to rok produkcji pojazdu, która oznacza rok produkcji 2002. Kolejna cyfra określa miasto produkcji pojazdu. Ostatnie 6 cyfr to numer produkcyjny podwozia pojazdu.

Samochód używany? Sprawdź numer VIN!

Numer VIN oraz data pierwszej rejestracji pojazdu pozwala określić, jacy byli poprzedni właściciele pojazdu i jaka jest jego historia. Od 2014 roku w dokumentach tych zapisywany jest również przebieg pojazdu. Więcej informacji na temat numeru VIN znajdziesz w dekoderze VIN li w którym dowiesz się jak sprawdzić historię pojazdu.

 1. Kupujesz używane auto? Sprawdź jego historię!

Chcesz kupić używane auto? Nie znasz jego historii? Możesz to szybko i bezpłatnie sprawdzić! Szczególnie polecamy zrobić to w sytuacji gdy kupujesz pojazd z zagranicy.

Sprawdź historie auta przed jego zakupem!

Kupując samochód używany warto pamiętać o tym, aby sprawdzić numer VIN i mieć dostęp do historii pojazdu. Historia pokazywana jest już od momentu pierwszej rejestracji pojazdu i zawarte są w niej także kolejne badania techniczne pojazdu, umowy ubezpieczeń komunikacyjnych. W historii pokazane są także wydarzenia i kolizje drogowe, w których brał udział pojazd!

Jak to sprawdzić? Wystarczy skorzystać z bezpłatnej bazy CEP.

W bazie sprawdzisz takie informacje jak to czy pojazd jest sprawny technicznie, jest rzeczywiście ubezpieczony, a także czy nie był kradziony!

Zobacz jaka jest historia Twojego pojazdu!

Historia Pojazdu to projekt realizowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i kierowany jest do wszystkich osób, które planują zakupić używany samochód, motocykl lub każdy inny pojazd zarejestrowany w Polsce. Dzięki danym zawartym w usłudze Historia Pojazdu potencjalny kupiec pojazdu może ocenić faktyczny stan techniczny pojazdu, a przede wszystkim pozwala na potwierdzenie czy osoba sprzedająca pojazd jest jego faktycznym właścicielem i nie jest to pojazd kradziony.

Wszystkie dane znajdują się na stronie internetowej www.historiapojazdu.gov.pl i dostępne są dla każdego bezpłatnie!

Jakie informacje otrzymamy korzystając z serwisu Historia Pojazdu. Dzięki usłudze wyświetlane są wszystkie informacje zgromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Dzięki niej dowiemy się o danych technicznych pojazdu w tym jego pojemności, mocy silnika a także rodzaj paliwa, a także terminy badań technicznych pojazdu i informację o tym, czy pojazd posiada ważną polisę ubezpieczenia OC. Z systemu dowiemy się także o liczbie poprzednich właścicieli pojazdu, województwo w jakim samochód był zarejestrowany i co najważniejsze- z bazy dowiemy się czy pojazd, który zamierzamy kupić nie był wpisany w bazę aut kradzionych.

Jak to sprawdzić?

Należy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl i w formularzu wpisać trzy informacje: numer rejestracyjny pojazdu, przykładowo numer tablicy rejestracyjnej, dokładna datę pierwszej rejestracji pojazdu, która podana jest w dowodzie rejestracyjnym pojazdu oraz unikalny numer VIN, który jest numerem identyfikacji pojazdu, który umieszczony jest na podwoziu pojazdu lub w innym miejscu, a także wpisany jest w dowodzie rejestracyjnym. Dzięki tym informacjom otrzymamy jasna sytuacje na temat statusu samochodu.

Jak ubezpieczyć samochód używany?

Wszystkie te zabiegi niezbędne są do tego aby upewnić się, że używany pojazd jest możliwy do używania na Polskich drogach. I warto sprawdzić tą historię jeszcze przed zakupem. Warto to sprawdzić także dlatego, aby uniknąć rozczarowania jeśli chodzi o ubezpieczenie pojazdu. Umowa ubezpieczenia podpisywana jest na podstawie danych jakie poda właściciel pojazdu. To przyszły nabywca pojazdu musi sam sprawdzić historię samochodu. Po stronie kupca leży odpowiedzialność nabycia pojazdu, który nie jest kradziony i nabyty został z naruszeniem przepisów prawa oraz takiego, który jest sprawy technicznie.

Co zrobić gdy auto jest kradzione?

Sytuacja problemowa zaczyna się gdy istnieje konieczność wypłacenia przez ubezpieczyciela odszkodowania za szkodę. Jeśli pojazd, który nabyliśmy okazał się pojazdem kradzionym, szczególnie jeśli jest sprowadzony z zagranicy i jesteśmy pierwszym jego właścicielem w Polsce, może okazać się niemałym problemem. Firma ubezpieczeniowa weryfikuje autentyczność zawartych umów ze względu na to, że w chwili wypłaty odszkodowania staje się ona właścicielem pojazdu i jeśli zostanie od odnaleziony to ona będzie wprowadzać go do obiegu prawnego. Jeśli weryfikacja pokaże wynik negatywny, który pokaże, że istnieją podstawy do stwierdzenia, że pojazd jest kradziony, firma ubezpieczeniowa ma obowiązek powiadomić wydział komunikacji o takiej ewentualności i złożyć wniosek o wycofanie decyzji o rejestracji pojazdu. Tym samym, składany jest także wniosek do organów ścigania, w celu przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie.

Warto pamiętać o tym szczególnie gdy kupujemy auto sprawdzone z zagranicy, ponieważ proceder nabywania pojazdów, które posiadają fałszywe umowy jest bardzo popularny i niestety często wykorzystywany. Praktycznie zawsze cierpi na tym nabywca pojazdu. Osoby sprzedające takie pojazdy są nieraz reprezentowane przez pośredników, którzy nie posiadają dokumentów potwierdzających autentyczność dokumentacji.

 Gdzie jest numer VIN

Poniżej znajdziesz informację gdzie jest umiejscowiony numer vin w różnych samochodach.

Umiejscowienie Numeru Vin

 

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.