Ubezpieczenie sprowadzonego samochodu na zagranicznych numerach

Ubezpieczenie Auta Na Zagranicznych NumerachUbezpieczenie sprowadzonego samochodu na zagranicznych numerach. Zagraniczny pojazd w Polsce jak do tego podejść aby kupić dobre ubezpieczenie. Na polskich drogach całkiem często można dostrzec auta na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Nie mówiąc o jeżdżących się po Polsce turystów, jakich zabezpiecza ubezpieczenie OC, Auto-casco i Zielona Karta, wykupione w kraju rejestracji auta, można też spotkać kierowców samochodów poruszających się na numerach tymczasowych  wywozowych, które mają przeważnie krótki czas ważności i po jego upływie mają status pojazdu wyrejestrowanego. Z przepisu Prawo o ruchu drogowym następuje, iż pojazd osobowy sprowadzony z zagranicy ma prawo podróżować po polskich drogach nie dłużej aniżeli 30 miesiąc, pod warunkiem, że posiada bieżący przegląd techniczny oraz dotychczasowe tablice rejestracyjne. Po upływie tego terminu posiadacz ma obowiązek zarejestrować samochód w naszym kraju.

OC krótkoterminowe – czy możesz je kupić

Wedle Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest dozwolone kupić polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na okres czasu krótszy aniżeli rok, czyli umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w paru szczególnych przypadkach – między innymi w sytuacji, gdy samochód zarejestrowany jest za granicą, ale nie ma umowy ubezpieczeniowej OC czy Zielonej Karty lub straciły one ważność lub kiedy auto jest zarejestrowane czasowo (Art. 27, Dz. U. 2003, nr 124, poz. 1152). Krótkoterminową polisę odpowiedzialności cywilnej będziesz mógł nabyć jednorazowo w każdej firmie ubezpieczeniowej. Działa ona przez 30 dni, a jej koszt waha się w granicach 70 zł. Inaczej aniżeli w przypadku schematycznej, jednorocznej polisy ubezpieczeniowej, finisz czasu ważności tej 30-dniowej symbolizuje jednocześnie jej ustanie. Będziesz musiał mieć na uwadze, że nie podlega ona mechanicznemu przedłużeniu. Poza tym – przeważnie wraz z tablicami wjazdowymi w kraju zakupu masz możliwość zakupić również ubezpieczenie, które obowiązywać będzie na okres ich ważności. Jest ono wypisywane na kupującego, a nie pojazd, w związku z tym masz możliwość się tym zająć jeszcze przed nabyciem wymarzonego auta.

Ubezpieczenie samochodu na zagranicznych numerach

Analogicznie z prawem nie ma opcji wykupienia pełnej, 12-miesięcznej polisy odpowiedzialności cywilnej dla aut zarejestrowanych w innym kraju. Podróż na niemieckich, angielskich oraz innych zagranicznych tablicach jest możliwa jedynie krótkoterminowo i to w tego słowa znaczeniu. Pozostaje kupno krótkoterminowej polisy 30-dniowej, której cena oscyluje w granicach 70 zł i z reguły ma zapewnić spokój i bezpieczeństwo zaledwie na czas dopełniania formalności związanych z przerejestrowaniem auta. Zakup pełnego, jednorocznego ubezpieczenia OC dla pojazdu zarejestrowanego za granicą jest realny tylko pod warunkiem złożenia deklaracji, że w ciągu miesiąca od wykupu takowej umowy auto zostanie zarejestrowane w Polsce.

Ubezpieczenie na VIN? Nie daj się nabrać!

Nieuczciwi sprzedawcy samochodów sprowadzonych z obczyzny w dużej mierze wykonują proceder polegający na drukowaniu zagranicznych tablic rejestracyjnych, wmawiając nowonabywcy, że może on na nich prawnie podróżować po polskich drogach po zakupieniu krótkoterminowego ubezpieczenia na VIN. Fakty są niestety takie, iż nie mając autentycznych tablic rejestracyjnych z Niemiec, Anglii czy innego kraju, pojazd ten nie może legalnie poruszać podróżować po ulicach w naszym kraju na swych kołach. Z legislacyjnego punktu widzenia, taki pojazd jest wyrejestrowany i do daty jego powtórnej rejestracji, przewóz takiego pojazdu może odbywać się wyłącznie na lawecie. W razie wypadku tzw. ubezpieczenie na VIN nie działa To prawda, jednak zważywszy na fakt, iż samochód nie ma prawa poruszać się po ulicach o swoich siłach, TU odmówi wypłaty pieniędzy. W rzeczywistości zupełnie nie jesteśmy zabezpieczeni polisą ubezpieczeniową.

Czy można sprawdzić zagraniczne tablice rejestracyjne?

Tzw. tablice zjazdowe można rozpoznać po żółtym czy czerwonym pasku z prawej strony. To na nich widnieje data ważności takich tablic, czyli okresu, w którym jazda pojazdem z tymi zaznaczeniami jest legalna. Warto także pamiętać, że takiego rodzaju tablice wykonane są z metalu, a nie pleksi lub pozostałych tworzyw sztucznych. Kiedy tablice rejestracyjne na pojeździe ściągniętym z zagranicy wywierają nasze wątpliwości, lepiej będzie odstąpić od podróżowania nim po drogach publicznych, a najrozsądniej będzie taki pojazd przetransportować lawetą.

Procedura postępowania w przypadku kupna auta z zagranicy

Krótko mówiąc, podczas gdy nabyliśmy samochód w innym kraju, możemy je sprowadzić do Polski na lawecie. Może być to kosztowne podejście, albowiem zazwyczaj pośrednicy żądają od 1 do nawet 2 zł za km. Warto też postarać się o czasowe tablice i nabyć ubezpieczenie krótkoterminowe. Formalności powiązane z tablicami wywozowymi chwilowymi będziesz mógł załatwić w Polsce, bądź za granicą. Jeżeli kupujesz samochód z wykorzystaniem pośrednika zwróć uwagę na typ tablic wjazdowych i ich aktualność. Mogą się między sobą różnić, a niektóre uprawniają do prawnego poruszania się po drogach zaledwie przez 5-10 dni. Co ryzykujesz jeżdżąc nielegalnie? Mandat, ale także karę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za brak ubezpieczenia. To jednak nie wszystko, dlatego że w momencie uczynienia kolizji autem bez aktualnego OC, będziesz obarczony wszelakimi opłatami złączonymi z wyrządzoną szkodą. A te mogą być niebotyczne!

Możliwość komentowania jest wyłączona.