Ubezpieczenie drona

Ubezpieczenie DronaDo niedawna drony były technologią skierowana głównie dla wojska. Jednak, jak wiadomo tak niezwykła nowa technologia, zdalnie sterowana, musiała trafić również do prywatnych użytkowników. Dziś z drona może korzystać każdy, powinien tylko zadbać o odpowiednie ubezpieczenie.

Obowiązki posiadacza drona

Jak już zostało wspomniane wcześniej, z drona morze korzystać każdy. Użytkownikiem drona może być dziennikarz, fotograf, geodeta, dostawca, zoolog lub po prostu pasjonat modelarstwa. Ważne jest, aby przed skorzystaniem z niego, upewnić się czy dopełniliśmy wszystkich formalności, jaki zostały narzucone przez polskie prawo lotnicze. Zgodnie z ustawą właściciel pilotujący drona o masie startowej nie większej niż 20 kg na terenie Polski zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na minimalną kwotę gwarantowaną, określoną przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Według rozporządzenia z 26 marca 2013 roku minimalna suma ubezpieczenia dla obiektu o masie od 5 do 20 kg wynosi 3 000 SDR (około 16 000 zł). OC przypisane jest do właściciela bezzałogowego statku, nie do konkretnego modelu.

Oprócz ubezpieczenia OC, w zależności od przeznaczenia drona – komercyjne czy rekreacyjne – a także w zależności od jego wagi i w jakiej strefie powietrznej będzie latał, w niektórych przypadkach trzeba będzie zdobycie pozwolenia Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Osoba, która będzie posiadała dron o masie nie większej niż 25 kg, tego pozwolenia nie będzie potrzebowała. Jednak, na obostrzenia muszą uważać szczególnie mieszkańcy miast powyżej 25 tys. mieszkańców. Aby można było wykonywać loty nad takim dużym obszarem, trzeba spełnić wiele wymagań. Pozytywna informacja jest taka, że od grudnia 2015 roku nie jest już wymagana opłata w wysokości 800 zł.

Ważne jest, aby dopełnić wszystkich obowiązków związanych z użytkowaniem drona. Pilotowanie bezzałogowego statku powietrznego niezgodnie z przepisami może skutkować problemami np. z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia aerocasco.

OC i Aerocasco – zakres ubezpieczenia drona

Do właścicieli dronów skierowane jest obowiązkowe OC drona na minimalną kwotę gwarantowaną lub na sumę większą niż ta narzucona przez polskie prawo. OC chroni operatora bezzałogowego statku na wypadek szkód wyrządzonych na mieniu lub osobie w związku z użytkowaniem modelu latającego. Ochroną objęci są piloci kierujący lotami VLOS, ale można ja również rozszerzyć do tradycyjnych lotów BVLOS.

Pakiet ubezpieczenia OC może zawierać również dobrowolne ubezpieczenie Aerocasco, które obejmie m.in. uszkodzenia drona powstałe podczas lotu VLOS, BVLOS, postoju, naprawy, transportu, wypadku komunikacyjnego lub lotu w nocy. Do czynników, które wpłyną na wysokość składki, należą m.in.: okres ubezpieczenia, parametry techniczne drona (model, rok produkcji, masa startowa, wyposażenie dodatkowe), wartość sprzętu, przeznaczenie i suma ubezpieczenia.

Gdzie można kupić ubezpieczenie drona?

Od pewnego czasu w ofercie naszej multiagencji znajduje się pilotażowy program ubezpieczenia bezzałogowych statków powietrznych, który wychodzi naprzeciw osobom, które do tej pory nie korzystały z polis lotniczych. Tomasz Dolata z Biura Ubezpieczeń Podmiotów Gospodarczych ERGO Hestii potwierdził, że ubezpieczenia cieszą się dużym zainteresowaniem. Podał, że najczęściej ubezpieczanym modelem są modele ze średniej półki którego wartość wynosi około 4700 zł. Dla tego modelu składka ubezpieczenia aerocasco będzie wynosiła ok 500-600 zł, natomiast OC dla operatora, przy sumie gwarancyjnej 3 000 SDR (minimalna SU zgodnie z rozporządzeniem), to koszt 250-500 zł.

Ubezpieczenie drona można wykupić również w TanieUbezpieczenia.com.pl Oferują one polisy dla właścicieli bezzałogowych statków powietrznych w ramach kompleksowych ubezpieczeń lotniczych.

Drony – zagrożenie dla branży ubezpieczeniowej?

Ubezpieczenie bezzałogowych statków powietrznych jest nową usługa nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Eksperci obawiają się, że branża ubezpieczeniowa nie ma jeszcze dostatecznego doświadczenia w oferowaniu tego typu ubezpieczeń. A wraz z rosnącą ilością modeli, rośnie niebezpieczeństwo różnego rodzaju kosztów związanych z odszkodowaniami.

Możliwość komentowania jest wyłączona.