Polisa przy samodzielnej organizacji wyjazdu

Ubezpieczenia TurystyczneWzrasta popularność organizowania samodzielnych wyjazdów zagranicznych. W związku z tym, eksperci porównali ceny krótkoterminowych ubezpieczeń turystycznych.

Ekspert zaznaczył, że większość osób uważa, że kupując ubezpieczenia zabezpieczamy się w pełni przed wszystkimi niebezpieczeństwami oraz kosztami, jakie mogłyby się pojawić, gdyby konieczna była hospitalizacja w obcym kraju. Jednak, czasem sprawa wygląda nieco inaczej. Warto wszystko dokładnie sprawdzić w OWU zanim podpiszemy umowę z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Oferta na rynku jest bogata, zakłady ubezpieczeń proponują zakresy udzielanej ochrony o różnej wysokości składki i sumie ubezpieczenia. Poza tym, można skorzystać również z dodatkowych możliwości ubezpieczenia w ramach wybranej już polisy. Przed wyborem konkretnej polisy, należy porównać ofertę różnych ubezpieczycieli, ewentualne wątpliwości wyjaśniać u agenta lub kontaktując się bezpośrednio z ubezpieczycielem. Dzięki temu, można będzie podjąć odpowiedni wybór w tym zakresie. Trzeba wiedzieć, że w zakres ubezpieczeń turystycznych mogą wejść następujące zakresy ochrony: koszty leczenia (KL), następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW), assistance (ASS), odpowiedzialność za szkody na osobie (OCo) i na rzeczy (OCr), ubezpieczenie bagażu podróżnego (BP), ubezpieczenie sprzętu sportowego (SS), koszty odwołania wycieczki lub też wcześniejszego z niej powrotu (OI), koszty odwołania noclegu (ON), koszty wynikające z odwołania lotu lub anulowania biletu lotniczego (OB)

Wysokość składki uzależniona jest również od kraju, do którego udajemy się na wyjazd. Polisa w przypadku niektórych krajów może obejmować terytoria państw europejskich albo terytoria wszystkich krajów świata – w obu przypadkach ochrona nie obejmie terytorium Polski.

Warto zastanowić się, ile kosztuje polisa turystyczna. W wielu przypadkach zależy to przede wszystkim od sumy ubezpieczenia. Na potrzeby kalkulacji eksperci przygotowali przykładową polisę dla jednej osoby w wieku 40+, za przykład posłuży 13-dniowy wyjazd na wyspę Morza Karaibskiego, Dominikanę. Przykładowy urlopowicz może wykupić ubezpieczenie już za 132 zł – wg kalkulacji Ubezpieczenia polisę w takiej cenie (400 tys. zł KL, ASS w ramach sumy ubezpieczenia KL, NNW 50 tys. zł, OC 300 tys. zł, BP 4 tys. zł) można nabyć w Link 4. Najdroższe ubezpieczenie turystyczne miała z kolei Warta. Cena w tym towarzystwie wyniosła 311 zł.

Ubezpieczenie turystyczne warto nabyć przede wszystkim ze względu na uzyskanie zabezpieczenia finansowego. Szczególnie w przypadku dalekich podróży.

Czy jednak ubezpieczenie gwarantuje ochronę w trakcie wybuchu wojny czy zamachu terrorystycznego? Możemy się zabezpieczyć przeciw takim zdarzeniom, ale tylko wtedy, gdy dokupimy specjalne rozszerzenie do naszego ubezpieczenia turystycznego. Towarzystwa mogą zastrzec, iż ochrona w związku z nagłym, nieszczęśliwym wypadkiem będzie działać jedynie przez pierwszych kilka dni od nieoczekiwanego wybuchu wojny lub aktu terroru.
Polisy coraz częściej kupowane przez turystów

InterRisk zauważył, że coraz więcej osób organizujących wyjazdy zagraniczne decyduje się na zakup polisy turystycznej. Dowodem na to jest widoczny w statystykach ubezpieczyciela wzrost zainteresowania polisami turystycznymi tuż przed rozpoczęciem okresu świąteczno-noworocznego. Nadal jednak turyści przy wyborze ubezpieczenia, zwracają uwagę głównie na cenę, a nie zakres ochrony.

Zainteresowanie polisami turystycznymi stale wzrasta. Powodem tego może być pogoda, która obecnie w różnych krajach jest niepewna i niesie za sobą wiele skutków. Także zdrowotnych. W I połowie grudnia 2015 r. sprzedaż pakietu Bon Voyage, który oferuje InterRisk wzrosła w porównaniu z tym samym okresem ub.r. o kilkanaście procent.

Polacy również decydują się na ubezpieczenia turystyczne ze względu na zagrożenia terrorystyczne. Poza tym, rezygnują z popularnych dotychczas kierunków: Egiptu, Tunezji, Maroka. Według rankingu firmy Wakacje.pl dotyczącym najlepszych miejsc na spędzenie ferii w ciepłych krajach prym wiodą kurorty położone na należących do Hiszpanii Wyspach Kanaryjskich. Z kolei w rankingu dotyczących typowych ferii zimowych królują włoskie miejscowości. Część turystów wybiera się do Hiszpanii (Sierra Nevada) i Francji. Zdecydowanie wygrywają kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Od 2004 r., odkąd Polska wstąpiła do UE, Polacy ubezpieczeni w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mogą korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest to jednak jedynie ochrona w zakresie publicznego systemu ochrony, w kraju, w jakim przebywamy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.