Podwójne ubezpieczenie OC

Podwójne OC, a co to właściwie znaczy? Wydaje Ci się, że nie można mieć jednocześnie dwóch polis OC? Niestety można i co więcej za każdą trzeba zapłacić składkę! W zdecydowanej większości przypadków jest to niedopatrzenie. Czy można z tego w ogóle wybrnąć?

Kupno samochodu z polisą, o której nie wiesz

Podwójne Ubezpieczenie OcNiestety jak się okazuje podwójne ubezpieczenie OC to częsta sytuacja. Zdarza się zazwyczaj, gdy kupujesz używany pojazd i w tym samym czasie kupujesz ubezpieczenie na niego. Nie jesteś świadom bądź też zapominasz, że wraz z zakupem samochodu przechodzi na Ciebie polisa zawarta na niego przez poprzedniego właściciela. W zdecydowanej większości przypadków ludzie są przekonani, że muszą wykupić ubezpieczenie, bo za jego brak grozi wysoka kara. W ten oto prosty sposób stajesz się posiadaczem nie tylko nowego auta, ale i dwóch polis, czyli masz podwójne OC.

Pamiętaj jednak, że mimo to, że płacisz za dwie polisy, to jednak nie dostaniesz podwójnego odszkodowania. Zatem posiadanie dwóch polis OC jest kompletnie nieopłacalne! Jeśli więc zdarzy Ci się opisana powyżej sytuacja, wiedz, że powinieneś wypowiedzieć polisę zawartą przez zbywcę pojazdu i najlepiej jest zrobić to jak najszybciej, ponieważ będziesz musiał zapłacić za każdy dzień ubezpieczenia od momentu zakupu auta. Jeżeli nie wypowiesz takiej polisy, rozwiąże się ona wraz z okresem, na jaki została zawarta przez poprzedniego właściciela.

Kupno nowej polisy w trakcie obowiązywania starej

Kolejną częstym przypadkiem, w którym może trafić się podwójne OC jest sytuacja, gdy pod koniec obowiązywania starego ubezpieczenia zawierasz nowe i wydaje Ci się, że stare przestanie obowiązywać. Otóż nic bardziej mylnego. Jako, że OC jest ustawowo w naszym kraju obowiązkowe to i obowiązkowo się wznowi. Jeśli zatem chcesz zmienić ubezpieczalnię, ponieważ inna proponuje Ci dużo lepszą ofertę,  pamiętaj, że koniecznie musisz wypowiedzieć starą umowę. Najpóźniej trzeba to zrobić na dzień przed końcem okresu, na jaki została zawarta. Jeżeli przegapisz ten termin, stara umowa przedłuży się automatycznie.

Posłużmy się przykładem: masz auto od trzech lat ubezpieczone w tym samym towarzystwie i do dzisiaj byłeś  z nich zadowolony. Jednakże w tym roku znalazłeś dla siebie bardziej korzystną ofertę w Internecie i chcesz kupić nową polisę. Z tyłu głowy wiesz, że spokojnie możesz to zrobić, ponieważ ta stara kończy się za tydzień. Tak, więc kupujesz nową, tańszą. Niestety w takiej sytuacji stara polisa przedłuży się automatycznie i w ten oto prosty sposób wpadasz w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Mamy nadzieję, że już wiesz, co masz robić w takiej sytuacji!

Jak wypowiedzieć polisę ubezpieczenia OC

Podstawa prawna:

art. 31 ust 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych  (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152)

art. 28a ust 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych  (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152)  

Możliwość komentowania jest wyłączona.