Kara za brak ubezpieczenia OC w 2016 roku

Jakie  grożą kary za brak ubezpieczenia OC w 2016 roku? Jako właściciel samochodu  zawsze musisz posiadać ubezpieczenie OC komunikacyjne. Jeśli go nie wykupiłeś to licz się z tym że zapłacisz karę. W 2016 roku kary za brak OC wzrosną jeszcze bardziej. Gapowicze będą musieli liczyć się z wydatkiem rzędu blisko 4000 zł.

Jak naliczane są kary za brak ubezpieczenia OC ?

Właściciel pojazdu, który pomimo ustawowego obowiązku nie kupił polisy OC, będzie musiał zapłacić karę. Opłaty te nakłada i pobiera Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Fundusz ten ma narzędzie do wykrywania luk w  ubezpieczeniu to program wirtualny policjant. Raport przesyłany jest również jeśli złapie Cię drogówka. Rozmiar kary uzależniony jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Ponieważ w tym roku podniesiono płacę minimalną to wzrosły również opłaty karne za brak oc, stawka jest powiązana z  rodzajem pojazdu.

  • samochody osobowe –  dwukrotne minimalne wynagrodzenie
  • samochody ciężarowe – trzykrotność minimalnego wynagrodzenia
  • ciągniki samochodowe -trzykrotność minimalnego wynagrodzenia
  • autobusy – trzykrotność minimalnego wynagrodzenia
  • motocykle – jedna trzecia minimalnego wynagrodzenia

Wielkość kary opłaty uzależniona jest od przerwy w ubezpieczeniu. Właściciel pojazdu zapłaci odpowiednio:

  • 20 % składki wyjściowej – luka OC do 3 dni
  • 50 %  składki wyjściowej – luka OC od 4 do 14 dni
  • 100 % składki wyjściowej – luka OC powyżej 14 dni

Jaką karę zapłacisz za  brak OC w 2016 roku?

Płaca minimalna w 2016 roku będzie na poziomie 1850 zł brutto w związku z tym wzrosną również kary za brak ubezpieczenia OC pojazdu. Poniżej tabela z wysokością kar za brak oc

Kara Za Brak Oc 2016

Jak kupić tanie ubezpieczenie OC ?

Jak można zauważyć to nie warto jeździć bez ważnego ubezpieczenia OC.  Ubezpieczenie OC samochodu jest w każdym towarzystwie identyczny, ponieważ reguluje go Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ceny jednak nie są takie same co wiąże się z tym że można kupić polisę w najkorzystniejszej cenie i w cale nie zrujnować domowego budżetu nie przepłacać.  Różnica pomiędzy najtańszym a najdroższym OC dla tego samego pojazdu właściciela auta w różnych towarzystwach sięga nawet kilkuset złotych! Wejdź w zakładkę kalkulator oc i sam oblicz najkorzystniejszą ofertę.

Możliwość komentowania jest wyłączona.