Jak kupić tanią polisę OC?

Jak Kupić Tanie OcSamochód  czy chcemy czy nie należy ubezpieczyć, poszukujemy wobec tego taniego ubezpieczenia OC. Jak się okazuje, niejednokrotnie  jednakową polisę u tego samego ubezpieczyciela można wykupić w zupełnie różnych cenach. Jakie towarzystwo ubezpieczeń jest tanie ? Na tak postawione zapytanie nie da się w rzeczywistości trafnie odpowiedzieć! Przede wszystkim ubezpieczalnie z reguły subiektywnie wyznaczają wskaźnik ryzyka dla każdego kierowcy, uwzględniając przy tym rozmaite zmienne. W dalszej kolejności każde towarzystwo raczej swobodnie podchodzi do obliczania  zniżki i zwyżki oznacza to, że  towarzystwo ubezpieczeniowe które ma dla danego klienta bardzo korzystną propozycję, dla innego może być całkiem nieatrakcyjne cenowo. Dzieje się tak, pomimo tego że firmy posiadają dostęp do identycznej bazy danych UFG, w której zapisuje się historię ubezpieczeniową każdego kierowcy. Co jeszcze ciekawsze, przeważnie koszt polisy zależy nie tylko od towarzystwa ubezpieczeniowego, ale i również od tego, czy ubezpieczenie kupicie od agenta, przy użyciu telefonu dzwoniąc na  infolinie towarzystwa, bądź w oparciu o propozycję jednej z internetowych porównywarek ubezpieczenia OC/AC.

Na konkretnym przykładzie postanowiliśmy sprawdzić, jak duże mogą być te różnice. Nasz testowy właściciel auta to mieszkaniec Szczecin 34 -latek, kierowca 9-letniego Audi A4 mimo pięćdziesięciu procent zniżek na poprzedniej polisie i braku kolizji w minionych 12 miesiącach agent Allianz zaproponował nam jedynie 20 proc. zniżek, dlatego że wziął pod uwagę kraksę z 2008 roku inni ubezpieczyciele z reguły pytają o minione 3 lata maksymalnie 6. Z tego względu polisa PZU, mimo że agent Allianz ofiarował nam od siebie maksymalne zniżki marketingowe, była o ponad 50% wyższa od najtańszej z naszego  zestawienia.

Z kolei Generali interesowało  wyłącznie trzema zeszłymi latami historii szkodowej przypomnijmy 1 kolizja zgłoszona z ubezpieczenia OC, wskutek tego zdobyliśmy czterdzieści % zniżek i składkę lekko powyżej 720 zł, ale tylko w kalkulacji na stronie towarzystwa. Po kontakcie telefonicznym z pracownikiem ubezpieczalni, który przejrzał naszą historię w bazie UFG, składka urosła o 200 zł! Okazało się, że poszybowała do 1350 zł. Pracownik towarzystwa wytłumaczył nam, iż w bazie UFG istnieją trzy szkody w minionych 4 latach a nie 1 jak twierdziliśmy. Zanim to wytłumaczyliśmy, przetestowaliśmy jeszcze wyniki obliczeń w Link 4. Wynik podobny – dwie wypłaty z oc, niemniej jednak cena o prawie 350 zł niższa niż w Allianz i Generali jednocześnie ta ostatnia jej nie widzi. Okazało się, że istniała druga kraksa ale  pożyczonym pojazdem, mimo to likwidator zaraportował ją na konto kierującego pojazdem, a nie właściciela auta.

Bałagan wynika z tego, że bazę tworzą same towarzystwa ubezpieczeniowe i raportują szkody jak chcą.. Jak widać, w takim układzie o omyłki nietrudno. Wyjaśniać je powinno się u ubezpieczyciela, który popełnił błąd wpisując błędnie szkodę kierowcy. Nie ma co się łudzić, że uda się naprostować zaistniałą sytuację w oparciu o poprzednią polisę i pokazanie  zniżek z poprzednich polis, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowego na ogół ich nie uwzględniają.

Wyszukanie najtańszej polisy w żadnym razie nie jest takie łatwe, od czego należałoby zacząć? Najprościej od wstępnej weryfikacji tego, jakie towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają najkorzystniejsze dla Ciebie propozycje. Warto rozpocząć od ubezpieczalni, w których już posiadaliście jakiekolwiek ubezpieczenia oc. Kupując następną polisę, możecie spodziewać się dodatkowych ulg. Następnie powinniście posłużyć się internetową porównywarką. W internecie odnajdziesz wiele serwisów www tego typu wpisując w wyszukiwarkę kalkulator oc. W każdym z nich wypisanie formularza niezbędnego do obliczenia składki trwa około 5 minut.

Oczywiście, wszyscy użytkownicy i agenci ubezpieczeniowi twierdzą, iż są niedokładne, przeważnie nie uwzględniają prawdziwej historii ubezpieczeniowej, bo polegają na deklaracjach (często nie prawdziwych} ludzi wpisujących dane w formularze. Zarzuca się im też, że pokazują polisy tych towarzystw, które płacą większą prowizję dla pośrednika. Łatwo jest to sprawdzić na podstawie obliczeń w innych porównywarkach. Wypróbowaliśmy i to – rezultat rzeczywiście tak jest!! Ceny w poszczególnych porównywarkach są różne.

Co ma wpływ na koszt ubezpieczenia?

Wywiad prowadzony przez ubezpieczycieli ma na celu ocenę ryzyka, które z kolei stanowi przesłankę do wyliczenia wysokości składki. Czasem uwzględnia się oczywiste rzeczy, jak wiek i miejsce stałego pobytu czy miejsce zameldownia właściciela samochodu, ale czasami zdarzają się tak dziwne, jak kolor samochodu. Poniżej wymieniamy najważniejsze czynniki, z podziałem na te dotyczące pojazdów oraz też właściciela samochodu.

Samochód

  • Marka model – statystyki uwzględniają, które rodzaje, co więcej wersje, z reguły uczestniczą w wypadkach i kraksach.
  • Pojemność i moc silnika – im większe tym droższe OC.
  • Przebieg – kluczowy jest w podobny sposób stan wskazań licznika ale również planowany roczny przebieg.
  • Czas posiadania pojazdu – im więcej, tym taniej.

Kierowca

  • Bonus-malus – innymi słowy historia ubezpieczeniowa i powiązane z nią ulgi ewentualnie zwyżki.
  • Data urodzenia – młodzi to grupa zwiększonego ryzyka najczęściej do 2 9 lat płaci się więcej.
  • Okres posiadania prawa jazdy – im krócej tym drożej.
  • Miejsce zamieszkania – osoby mieszkające w dużych miastach płacą najwięcej.
  • Zawód – innymi słowy wolna amerykanka zniżki zwyżki wszystkie towarzystwa premiują kogo chcą.

Nasze założenia do wyliczeń ubezpieczenia OC. 

Samochód – data produkcji 2007 Passat 1,9 TDI, moc 130 kW przebieg 2 29 tysięcy kilometrów, planowany przebieg w ciągu 12 miesięcy roczny do 5 tys. km nie dłużej niż jeden miesiąc poza granicami kraju, auto na chodzie i bezwypadkowy, sprowadzone z zagranic parkujący pod chmurką w centrum Szczecina.

Właściciel – mężczyzna, 3 5-latek, mieszkający w centrum Szczecina, prawo jazdy od 21 lat, 50 proc. zniżki z minionej polisie i 1 szkoda w czasie 4 lat.

Porównanie ubezpieczenia Link 4

To jeden z największych towarzystw oferujących polisy przez internet. Niezależnie, z jakiej porównywarki używaliśmy, propozycje Link4 były w czwórce najtańszych. Jak się okazało, w istocie Link4 jest sporo tańszySkładka policzona w formularzu na portalu ubezpieczyciela była niższa od najkorzystniejszej oferty. Koszt ubezpieczenia OC kupowanego za pośrednictwem kalkulatorów – 1245- 1658 zł cena ubezpieczenia OC na stronie towarzystwa – od 1165 zł. Polisy Link4 oferują również agencje ubezpieczeniowe i u agenta Link4 o dziwo wyszło najtaniej niż w innych kanałach dystrybucji 751 zł z dwunasto miesięczną subskrypcję NaviExperta na smartfona i assistance obejmujące uszkodzenie kół.

Porównanie oferty Liberty Ubezpieczenia
Liberty Direct niedawno zakończyło działalność jako klasyczny direct i zmieniło swoją nazwę na Liberty Ubezpieczenia. Pomimo to oferty tej ubezpieczalni nadal są ciekawe cenowo o ile weźmiemy pod uwagę to iż w ramach polisy oc otrzymujemy ubezpieczenie NNW. Obliczona propozycja w formularzu na stronie internetowej towarzystwa była o 27 zł tańsza od najtańszej ceny wyszukanej w porównywarkach oc. Zatelefonowaliśmy na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego, tam po podaniu numeru PESEL dowiedzieliśmy się, że w UFG zarejestrowano nie jedną, lecz 2 szkody składka za samo OC, pomijając assistance i NNW, jest o 290 zł wyższa. Cena ubezpieczenia OC nabytego za pośrednictwem porównywarek – 650- 1200 zł – Porównywarki w tym przypadku były raczej niezgodne. Koszt polisy OC w zakupie na portalu od 1 112 zł – Jak się okazuje, wszystkie porównywarki mocno przeszacowały cenę polisy w Liberty Ubezpieczenia. Wartość ubezpieczenia OC kupowanego za pomocą infolinii 1 454 zł – Konsultant infolinii zaproponował nam propozycje dużo droższe niż kalkulator na portalu towarzystwa w wyliczeniach uwzględniono dwie wypłaty z oc, a nie jedną, jak u innych ubezpieczycieli!Obliczona cena u agenta Liberty Ubezpieczenia ponownie najtaniej w innych kanałach dystrybucji ubezpieczeń składka wynosiła 639 zł.

Towarzystwa ubezpieczeniowego ciągle kuszą bonusami i rabatami od lat zabiegają o klientów kolejnymi dodatkami w formie ubezpieczenia NNW  lub assistance czy ubezpieczeniem opon. Co nas najbardziej zaintresował, trafiliśmy na takie towarzystwo, w których sama polisa OC była droższa aniżeli w pakiecie z NNW!  Coraz więcej towarzystw kusi klientów dodatkami rodem z Lidla czy Żabki. PZU dla nowych klientów oferuje do końca stycznia bonifikatę 10 gr na każdym litrze benzyny na stacjach Lotos i udział w losowaniu czterech kółek i rowerów. Link 4 uderza w głos rozsądku kierowcy, bowiem potencjalnym klientom proponuje kursy doskonalenia techniki jazdy. Link4 oferuje  natomiast roczną subskrypcje nawigacji NaviExpert na urządzenia przenośne. Inne Towarzystwa proponują wyłącznie rabaty na zakup polis online.

Kalkulatory i porównywarki on line – traktujcie je z przymrużeniem oka

Jeżeli Chcecie skorzystać z porównywarki? Powinniście przygotować się na pracochłonne wypisanie wszystkich pól porównywarki obejmującym pytania dotyczące Was i samochodu bez nich nie pozyskacie oferty. Niektóre serwisy potrzebują też numeru PESEL, dzięki któremu można przetestować historię właściciela samochodu w UFG. Pomimo tego bez względu na to z którego kalkulatora składek używacie, bądźcie świadomi tego że, że zostaniecie zasypani milionami wiadomości z przeróżnych towarzystw ubezpieczeniowych, od konsultantów pracujących w konkretnej porównywarce, a za kilka dni miesięcy może i ofertami najtańszych pożyczek bądź garnków.

Zdaniem naszej Agencji ubezpieczeniowej Tanie Ubezpieczenia o ile szukacie najtańszej polisy okazyjnego ubezpieczenia oc na rynku, rozpocznijcie od wyszukania tanich ofert w kalkulatorach OC/AC. Później zróbcie wyliczankę na stronach tych towarzystw ubezpieczeniowych i… idźcie do agencji ubezpieczeniowej, gdyż nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe są dostępne w kalkulatorach OC i AC. Tam agent pokaże najkorzystniejszą polisę. Ta opcja jest najrozsądniejsza i zaoszczędzi tobie czas i pieniądze.

Możliwość komentowania jest wyłączona.