W dzisiejszych czasach, nie każdy może pozwolić sobie na posiadanie własnego mieszkania. Dużo osób decyduje się na wynajem. Nawet w tej sytuacji warto pomyśleć o ubezpieczeniu. W końcu w przypadku zalania, pożaru czy włamania, możemy stracić swoje rzeczy.
Najemcy często nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą ubezpieczyć majątek znajdujący się w mieszkaniu. Należy podkreślić, że jeśli dana osoba decyduje się na wynajmowanie innym mieszkania, nie ubezpiecza posiadanych przez niego rzeczy, a tylko te, które należą do niej samej. Oczywiście, my jako najemcy powinny zdecydować się na ubezpieczenie tylko własnych rzeczy. Samo mieszkanie, czyli mury powinien ubezpieczyć właściciel, który w razie zniszczenia murów dostanie odszkodowanie.
Zakres ubezpieczenia wynajętego mieszkania
Polisa na wynajęte mieszkanie powinna obejmować jedynie to, co należy do niego samego. Można ubezpieczyć swój dobytek od zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź, zalanie czy przepięcie, jak i od kradzieży z włamaniem.
Zakres takiego ubezpieczenia może objąć zarówno tak zwane stałe elementy nieruchomości, które najemca sam zamontował w wynajętym mieszkaniu, jak i rzeczy ruchome, czyli te przedmioty, które swobodnie można przenosić z miejsca na miejsce, jak np. meble, książki, sprzęt RTV i AGD czy ubrania. Warto gromadzić rachunki, faktury lub inne dokumenty potwierdzające przynależność tych rzeczy do nas. Pomoże to w szacowaniu ewentualnego odszkodowania w razie zaistnienia szkody.
Jeżeli ponieśliśmy koszty związane z adaptacją wynajmowanego mieszkania, również warto ubezpieczyć te elementy, które zamontowaliśmy, a w szczególności: meble wbudowane, drzwi, czujniki oraz instalacje sygnalizacji alarmowej, okładziny sufitów, ścian i podłóg czy urządzenia sanitarne.
Wynajęte mieszkanie a polisa OC
Najemca powinien mieć OC w życiu prywatnym z klauzulą odpowiedzialności za szkody wynikające z tytułu najmu. Dzięki temu, może zabezpieczyć się przed wieloma sytuacjami.
Polisa OC będzie także przydatna w przypadku szkód, które najemca ze swojej winy wyrządzi innym osobom, np. gdy zapomni zakręcić wodę i zaleje sąsiada, albo gdy z balkonu spadnie lód i uszkodzi zaparkowany samochód. Jeżeli natomiast do szkody dojdzie z powodu uszkodzonych instalacji, odpowiada za to właściciel lokalu, gdyż to on powinien utrzymywać je w należytym stanie.
Kalkulator ubezpieczenia mieszkania – sam oblicz składkę