Cena ubezpieczenia OC w 2017 roku

Cena Ubezpieczenia Oc W 2017 RokuZa które marki pojazdów zapłacisz najtańszą składkę OC?. Miejsce zamieszkania oraz bezszkodowa jazda to tylko niektóre rzeczy, które mają wpływ na wysokość OC. Okazuje się, bowiem, że równie ważna jest marka pojazdu. Jak wynika z najnowszych danych na najniższą cenę mogą liczyć posiadacze samochodów marki Suzuki. Ile, zatem trzeba zapłacić za inne marki?

W ostatnich miesiącach ceny polis obowiązkowego OC ubezpieczenia znacząco wzrosły. W styczniu 2016 roku średni koszt OC wynosił około 459 złotych, a 12 miesięcy później, dokładnie ten sam kierowca zapłaciłby za OC już 625 złote. Jest to wzrost aż o 25%! Są jednak kierowcy, którzy mogą liczyć na niższe wydatki związane z ubezpieczeniem swojego auta. Dlaczego? Bo jeżdżą pojazdami określonych marek.

Marki samochodów z najtańszym OC

Mniej za ubezpieczenie OC zapłacą posiadacze Suzuki, Chevroletów oraz Kii. Według ostatnich danych, średnia cena polis OC dla właścicieli aut tych marek wyniosła odpowiednio 526, 433 i 442 zł. Z kolei po przeciwnej stronie znajdują się kierowcy BMW, którzy w tym samym okresie za tanie ubezpieczenie OC musieli zapłacić średnio aż 823 złote. Tuż za nimi pojawili się właściciele Audi i Alfy Romeo. W ich przypadku średnie ceny polisy OC to ok. 760 zł. Skąd, zatem aż tak duże rozbieżności pomiędzy stawkami dla poszczególnych marek?

Otóż okazuje się, że zakłady ubezpieczeń dysponują obszernymi danymi historycznymi, m.in. statystykami wypadkowymi, i są w stanie dla każdej marki stworzyć dokładny profil kierowcy. Na tej podstawie ustalono, iż samochodami marki BMW czy Audi jeździ bardzo wielu młodych, niedoświadczonych kierowców. Towarzystwa oferują im wyższe stawki, ponieważ w ich przypadku ryzyko szkody jest większe. Z kolei takimi autami jak Kia czy Chevrolet poruszają się mniej brawurowi kierowcy.

Jednakże różnica w stawkach ubezpieczenia obowiązkowego nie wynika wyłącznie ze statystyk wypadków z udziałem pojazdów danej marki. Znaczenie mają również parametry techniczne tych samochodów, gdyż w przypadku BMW lub Audi częściej są to auta z dużo mocniejszymi silnikami niż np. w Kia. Przykładem jest pojazd marki Smart. Zdecydowana większość samochodów tej marki wyposażona jest w małe silniki o pojemności poniżej 1 litra, dlatego średnia cena polisy OC dla właścicieli Smartów wynosi 450 złotych, czyli dużo taniej niż płacą właściciele dużych samochodów o większej mocy.

Stawki OC dla najpopularniejszych marek

Smart należy do niszowych marek na naszym rynku, a największą popularnością cieszą się takie marki jak Volkswagen, Ford oraz Opel. To właśnie dla tych samochodów najczęściej wykonuje się kalkulacje. Właściciele tych aut średnio płacą za ubezpieczenie dość zbliżone kwoty pomiędzy 438 a 469 złotych. Taki koszt musisz brać pod uwagę podczas zakupu auta,gdyż popularna marka to łatwiejszy dostęp do serwisów i części, choć wcale nie najtańsze ubezpieczenie.

Ile kosztuje OC najpopularniejszego nowego samochodu w Polsce?

Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w 2016 roku najczęściej kupowanym nowym samochodem w Polsce była Skoda. Jak wynika z naszych danych uśredniona cena ubezpieczenia dla właściciela Skody to 455 zł, czyli marka ta znajduje się w grupie najtańszych polis OC.

Marki luksusowe a koszt OC

Co ciekawe, koszty polisy obowiązkowego ubezpieczenia dla luksusowych pojazdów nie odbiegają znacząco od stawek proponowanych dla najpopularniejszych marek. Na przykład średnia cena ubezpieczenia OC dla Porsche, Maserati czy Astona Martina wynosi około 1200 zł. Najwięcej, bo aż 2430 złotych, muszą zapłacić posiadacze Ferrari.

Planujesz zakup samochodu? Weź pod uwagę koszty OC

Decydując się na zakup auta oraz analizując koszty związane z jego utrzymaniem, warto wziąć pod uwagę także ceny polis OC i koszt AC, albowiem różnice pomiędzy poszczególnymi markami sięgają nawet kilkuset złotych. W perspektywie kilku lat, oszczędności można liczyć w tysiącach. Nie wiesz, jak szybko i spawanie porównać oferty? Zajrzyj na naszą stronę i skalkuluj koszty swojego ubezpieczenia.

Możliwość komentowania jest wyłączona.