Wypowiedzenie polisy oc przez nabywcę

Wypowiedzenie Oc Przez NabywcęJesteś nabywcą pojazdu i w Twoje oczy rzuciła się bardziej atrakcyjna oferta ubezpieczenia oc? Nie musisz być skazany na jedno towarzystwo ubezpieczeniowe, jeżeli przestały Ci odpowiadać warunki lub usługi albo nie chcesz kontynuować polisy u tego ubezpieczyciela. Wypowiedzenie umowy OC jest banalnie proste. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak tego dokonać. Wszystko co musisz wiedzieć  o wypowiedzeniu umowy OC przez nabywcę znajdziesz w poniższym artykule.

Wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę – kiedy jest możliwe do zrealizowania?
Jako właściciel pojazdu nie jesteś skazany na jedno towarzystwo ubezpieczeniowe. Okazuje się, że masz prawo do wypowiedzenia swojej umowy w dowolnym momencie jej trwania. Firmy ubezpieczeniowe są w stanie zaproponować różne warunki i zniżki = warto jest je porównać i wybrać najbardziej korzystną ofertę dla siebie. Oferty najlepiej będzie przeglądać przynajmniej co kilka miesięcy, by nie przepłacać.

Jeżeli dokonałeś już porównania ofert znajdujących się na rynku i jesteś zdecydowany na wypowiedzenie swojej obecnej umowy OC – z naszą pomocą dowiesz się, jak tego dokonać.

Minimum formalności
Wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę jest wyjątkowo proste. Warto dodać, że nie musisz obawiać się żadnych skomplikowanych formalności. Wystarczające jest, że dostarczysz osobiście lub listownie wypowiedzenie umowy do siedziby ubezpieczyciela na dzień przed końcem jej trwania. W momencie, kiedy tego nie dokonasz, umowy przedłuży się automatycznie.

Nawet w takiej sytuacji nie jesteś jednak skazany na dotychczasowe towarzystwo ubezpieczeniowe. W momencie, kiedy przegapiłeś termin zakończenia umowy, a nie chcesz wiązać się z dotychczasowym ubezpieczycielem na kolejny rok, to wykup OC u innego towarzystwa ubezpieczeniowego, a następnie złóż specjalny druk wypowiedzenia OC przez nabywcę ubezpieczyciela, z którego zechcesz zrezygnować. Towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarłeś nową umowę z pewnością chętnie pomoże Ci w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności i wyda właściwy druk.

Kiedy nabywca pojazdu ma prawo do wypowiedzenia umowy OC?
Jeżeli decydujesz się na zakup używanego auta z aktualnym ubezpieczeniem, powinieneś sprawdzić, czy warunki OC, które są uwzględnione w umowie są dla Ciebie opłacalne. W momencie, kiedy uznasz, że będziesz w stanie znaleźć i podpisać umowę o znacznie korzystniejszych warunkach z innym ubezpieczycielem, nie wahaj się. Możliwe jest to do dokonania w dowolnym dogodnym dla siebie momencie. Miej jednak na uwadze to, że umowa OC podpisana przez poprzedniego właściciela pojazdu nie przedłuża się w sposób automatyczny. W momencie, kiedy jej nie przedłużysz, będziesz jeździć bez ważnego ubezpieczenia.

Polisę OC masz prawo wypowiedzieć również w przypadku wyrejestrowania auta, czyli w takich przypadkach, jak utrata pojazdu, czy zarejestrowanie go za granicą, a także, gdy polisa została zawarta na odległość – przez telefon lub Internet.

Pilnuj terminów
Wypowiedzenie umowy OC nabywcy pojazdu to nic trudnego. Zaleca się jednak, by pamiętać o podstawowych terminach. Nawet jeżeli zechcesz wypowiedzieć kończącą się umowę, wypowiedzenie musi znaleźć się w siedzibie ubezpieczyciela – przynajmniej dzień przed jej zakończeniem. W sytuacji, kiedy wyślesz list Pocztą Polską decyduje data stempla pocztowego. Niemniej jednak zasada ta nie obowiązuje w żaden inny sposób, np.: za pośrednictwem firmy kurierskiej.

Umowa, która została automatycznie przedłużona może zostać przez Ciebie wypowiedziana w dowolnym momencie, tak samo jak polisa OC, która przeszła na Ciebie po zakupie pojazdu. Z chwilą wyrejestrowania pojazdu umowa OC ulega rozwiązaniu i powinieneś powiadomić o tym ubezpieczyciela.
Aby wypowiedzieć polisę zawartą na odległość potrzeba trzydziestu dni od daty jej podpisania.
Z kolei jeżeli sam sprzedałeś auto z ważnym OC, powinieneś powiadomić o tym ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od daty sprzedaży.

Jaką drogą można dostarczyć wypowiedzenie umowy OC nabywcy?
Najlepiej udać się osobiście do siedziby ubezpieczyciela lub wysłać ją za potwierdzeniem Pocztą Polską. Jeżeli masz pewność, że nie przegapisz terminu, to możesz skorzystać również z usług kuriera. Część firm ubezpieczeniowych godzi się także na przesyłanie umów drogą mailową.

Wypowiedzenie umowy OC nabywcy jest bardzo proste, należy postępować zgodnie ze wskazówkami. Przeglądaj i porównaj na bieżąco oferty firm ubezpieczeniowych. W chwili, gdy odkryjesz, że pojawi się bardziej atrakcyjna oferta od dotychczasowej to możesz skorzystać z możliwości wypowiedzenia umowy przez nabywcę.

Podsumowanie:

  • Właściciel pojazdu nie jest skazany tylko na jedno towarzystwo ubezpieczeniowe
  • Możesz zmienić umowę, gdy znajdziesz lepszą ofertę
  • W tym celu wystarczy, że dostarczysz osobiście lub listownie wypowiedzenie umowy do siedziby ubezpieczyciela na dzień przed końcem jej trwania.
  • Druk wypowiedzenia oc przez nabywcę czy wzór wypowiedzenia oc przez nabywcę znajdziesz w zakładce Dokumenty

Możliwość komentowania jest wyłączona.