Ubezpieczenie floty pojazdów oraz ich ceny

Ubezpieczenie Floty SamochodówUbezpieczenie floty pojazdów oraz ich ceny

Przedsiębiorstwo transportowe, które posiada flotę pojazdów może ubezpieczyć wszystkie samochody jednocześnie. Ubezpieczenie całej floty może obejmować nie tylko polisę OC, ale także zieloną kartę, autocasco, polisę NNW kierowcy i pasażerów, assistance oraz pakiety ubezpieczenia szyb, opon, wyposażenia, utraty wartości pojazdu (GAP) czy pomoc prawna przy dochodzeniu odszkodowania. Ubezpieczenie floty jest przewidziane nie tylko dla samochodów ciężarowych. Możemy ubezpieczyć również samochody osobowe. Ostatnio towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadziły również nowy produkt jakim jest ubezpieczenie na warunkach floty dla osób fizycznych.

  • Minimum i maksimum aut do ubezpieczenia

Ubezpieczyciele różnie definiują flotę pojazdów, lecz najczęściej za nią uznawane jest 5-20 pojazdów tego samego przedsiębiorstwa. Zakłady ubezpieczeń staj…ą się jednak coraz bardziej elastyczne i za flotę pojazdów mogą uznać nawet liczbę 5 samochodów. Należy pamiętać, że im wyższa liczba samochodów, tym wyższa szansa na wynegocjowanie niższych składek na pojedynczy samochód.

  • Cena polisy

To jak wysoka jest składka polisy zależy nie tylko od ilości pojazdów we flocie, ale także bezszkodowej jazy w latach ubiegłych. Koszt ubezpieczenia floty, w której dochodziło w latach ubiegłych do wielu wypadków i kolizji, będzie dużo wyższy niż floty, w której tych wypadków było mało. Na wyższą cenę może także wpłynąć fakt zwiększania się z roku na rok liczby kolizji, mimo stałej liczby pojazdów we flocie. Na cenę polisy wpływać może także jej zakres. Ochrona jaka objęte są pojazdy może być podstawowa, obejmująca tylko niewielka liczbę ryzyk lub pełna, gdzie pojazdy ubezpieczone są praktycznie od wszelkich zagrożeń. Wpływ na cenę ma liczba zawieranych na raz polis oraz rodzaj i wiek pojazdów wchodzących w skład polisy. Znaczące może być także ubezpieczenie majątku w tym samym towarzystwie i struktura floty, w tym rodzaj pojazdów (osobowe, ciężarowe, ciągniki siodłowe.

Dla przedsiębiorcy istotne jest także czy samochody znajdujące się we flocie są leasingowane czy są własnością przedsiębiorcy. Jeśli korzysta on z firmy zarządzającej flotą, powinien uwzględnić to o wyliczeniu składki polisy. Ważnym aspektem jest zasięg terytorialny samochodów, czy poruszały się one jedynie po terenie Polski czy także na terenie innych krajów. Istotne jest także działanie wewnętrzne zarządu przedsiębiorstwa w celu poprawy jakości usług transportowych. Polityka prewencyjna w firmie, w tym nagrody i kary dla użytkowników pojazdów służbowych, mogą wpłynąć na ich składki polis OC. Ważne może być także szkolenie pracowników, weryfikacja ich umiejętności, monitoring pojazdów w oparciu o GPS.

Możliwość komentowania jest wyłączona.