Sprzedaż samochodu co dalej z ubezpieczeniem OC i AC

Co Z Polisą Oc Po Sprzedaży AutaSprzedałeś a może kupiłeś auto? A co dalej z ubezpieczeniem OC i AC? Sprzedaż bądź kupno pojazdu wydaje się być dość banalną czynnością. Negocjacje ceny, spisanie umowy i załatwienie spraw w wydziale komunikacji. Jednak to nie wszystko, albowiem równie ważna jest kwestia ubezpieczenia OC oraz AC.

Sprzedałem samochód, co z polisą OC?

W sytuacji, gdy sprzedałeś auto z wykupioną polisą OC masz 14 dni by powiadomić o tym fakcie zakład ubezpieczeń. Pamiętaj, że jest to Twój obowiązek! W piśmie należy podać dane nabywcy pojazdu znajdujące się na umowie kupna-sprzedaży oraz numer polisy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ do momentu powiadomienia odpowiadasz za zapłatę składki. Aby nie musieć jej płacić najlepiej jest powiadomić ubezpieczalnię o zbyciu pojazdu jeszcze tego samego dnia. Zgodnie zobowiązującymi przepisami, ubezpieczenie OC automatycznie wraz z podpisanie umowy przechodzi na nowonabywcę. Jeśli ten wypowie umowę, to Tobie, jako sprzedającemu przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.  Co ciekawe, zwrot ten jest naliczany od daty wypowiedzenia polisy przez nabywcę, a nie daty sprzedaży pojazdu.

Ubezpieczenie AC po sprzedaży samochodu

Polisa autocasco jest zawsze ubezpieczeniem dobrowolnym, dlatego też nie przechodzi na nabywcę auta. Taki rodzaj produktu wygasa wraz z datą zbycia samochodu. By móc otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej, wystarczy jedynie powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. Ta sama sytuacja ma miejsce przy pozostałych polisach dobrowolnych, jak NNW, szyby, opony czy Assistance.

Kupiłem samochód tylko, kiedy muszę go ubezpieczyć?

Gdy kupiłeś używany pojazd z ważną polisą OC, masz dwie możliwości:

Po pierwsze możesz zostać przy ubezpieczeniu wykupionym przez zbywcę. Musisz mieć jednak na uwadze fakt, iż zakład ubezpieczeń może zrobić rekalkulację składki biorąc pod uwagę parametry nowego właściciela, czyli np. wiek, miejsce zamieszkania, historię szkodową itd., Jeśli ubezpieczalnia dokona takiej rekalkulacji, to najpewniej będzie konieczna dopłata. Za ewentualną dopłatę odpowiadasz natomiast od momentu, kiedy towarzystwo dowiedziało się o przeniesieniu prawa własności pojazdu. Koniecznie też pamiętaj, że umowa zawarta przez poprzedniego właściciela absolutnie nie przedłuży się automatycznie. Nową musisz zawrzeć najpóźniej w dzień końca starej.

Opcja druga to zawarcie nowej polisy już na siebie. W sytuacji, gdy wykupujesz nowe ubezpieczenie, powinieneś wypowiedzieć polisę zawartą przez poprzedniego właściciela pojazdu. Porównaj oferty, wybierz tę najkorzystniejszą, a w razie wątpliwości skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci wybrać najtańszą opcję, bowiem nie ma sensu przepłacać za OC, ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe a zakres jego ochrony jest zawsze taki sam, więc jedynym kryterium, jakim powinieneś się kierować jest właśnie cena.

Pamiętaj też, że samochód nie może pozostać ani jednego dnia bez ważnej polisy. W przypadku zakupu samochodu osobowego bez ważnej polisy OC, Twoim obowiązkiem jest zawarcie polisy ubezpieczeniowej jeszcze tego samego dnia. W innym przypadku będzie Ci groziła kara finansowa za brak ubezpieczenia OC. W najlepszym wypadku będzie to blisko 800 zł. W najgorszym już 4000 zł.

Kupiłem sprowadzony samochód, co dalej?

Jeśli sprowadzony przez Ciebie samochód nie ma ważnej polisy OC lub Zielonej Karty, możesz wykupić miesięczne ubezpieczenie OC, albowiem na rejestrację auta w Polsce masz właśnie 30 dni od dnia jego sprowadzenia. Ponadto pamiętaj, iż od momentu rejestracji pojazd musi już mieć ważną polisę OC.

Czy AC przechodzi na mnie przy zakupie samochodu?

Niestety w przeciwieństwie do OC, polisa AC nie przechodzi automatycznie w momencie zakupu auta. By tak się mogło stać, musisz koniecznie skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, a gdy zostanie wrażona zgoda na przepisanie, nastąpi rekalkulacja składki. Najpewniej będziesz musiał dopłacić do polisy by móc ją kontynuować.

Możliwość komentowania jest wyłączona.