Bezpośrednia Likwidacja Szkód

Bezpośrednia Likwidacja Szkód już w II kwartale 2015 roku.

Jak zapowiada Polska Izba Ubezpieczeń już w drugim kwartale 2015 możemy spodziewać się wprowadzenia bezpośredniej likwidacji szkód. Jak pokazują prognozy system zostanie wprowadzony przez prawie wszystkie marki ubezpieczeniowe. Jak pokazują badania, przeciętny klient jest w stanie zapłacić 10% więcej za ubezpieczenie, jeśli będzie mógł skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkód.

Na rynku polskich ubezpieczeń skorzystanie z bezpośredniej likwidacji szkód z polisy OC oferuje tylko PZU SA i Uniqa. Jak podają źródła, na dzień 21 stycznia z BLS w ciągu ostatnich 9 i pół miesiąca skorzystało ponad 26 tysięcy klientów. W Uniqa, która usługe BLS posiada w swojej ofercie dopiero od 1 czerwca 2014 roku, w ten sposób zlikwidowano ponad1,5 tysiąca szkód, na kwotę łącznie opiewająca na 3 mln złotych. Z usług świadczonych w ramach BLS zadowolonych było ponad 90% klientów. W roku 2015 ubezpieczyciele spodziewają się nawet kilkudziesięciu tysięcy zgłoszeń szkód, które mają być zlikwidowane w ramach BLS.

– Z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej klientów korzystających z bezpośredniej likwidacji szkód. Klienci wiedzą, że mogą skorzystać z takiej opcji. Najwięcej zgłoszeń wraz z opcja BLS szkód przyjęliśmy w grudniu ubiegłego roku, także przewidujemy, że w roku 2015 będzie kilkadziesiąt tysięcy zdarzeń tego rodzaju – informuje Andrzej Jarczyk, prezes zarządu Uniqa Polska dla Newsweek Polska. Szef ubezpieczyciela mówi, że od momentu jej wprowadzenia, oferta BLS nadal zyskuje na popularności,.

Badania przeprowadzone przez Uniqa, pokazują, że ponad 90% klientów, którzy skorzystali z BLS, jest zadowolonych z tej usługi i z możliwości bezpośredniej likwidacji szkód. Ponad 63% osób badanych przyznało, że istotnym jest to czy towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje z polisie dodatkowo opcje bezpośredniej likwidacji szkód, a ponad 68% osób było gotowych dopłacić za to nawet 10%.

– Rozwiązanie to jest uznawane za wygodne i bardzo pozytywnie oceniane przez każdego z naszych klientów- podkreśla prezes Uniqa, Andrzej Jarczyk. – Po naszej stronie leży część kosztów związanych z procesem likwidacji szkód, jednak zadowolenie klientów i jego poziom wciąż wzrasta, przez co bezpośrednia likwidacja szkód nie jest uznawana przez nas jako duże obciążenie.

Z oferty Uniqa może skorzystać każdy klient, który wykupił w tym towarzystwie polisę OC. W ramach BLS firma zajmuje się szkodami na samochodach osobowych lub samochodów osobowych z homologacją na samochód ciężarowy. Szkoda likwidowana jest jeśli szkoda zaistniała na terenie Polski, nie wystąpiły w niej szkody osobowe oraz nie została ona zgłoszona do innego ubezpieczyciela. Ubezpieczyciele wypłaca także odszkodowanie za naprawę pojazdu oraz wszystkich innych kosztów w tym holowania, płatnych parkingów czy przeglądów technicznych.

Likwidacja BLS w PZU pomaga także w likwidacji szkody, jeśli wystąpiła ona nie z winy ubezpieczonego. W takim wypadku PZU przejmuje wszelkie formalności związane z kontaktem z ubezpieczalnia poszkodowanego. W ramach BLS PZU oferuje także holowanie i pomoc techniczną po wypadku.

Informacje jakie udało uzyskać się gazecie „Puls Biznesu” pokazują, że system bezpośredniej likwidacji szkód zostanie wprowadzony najprawdopodobniej już 1 kwietnia 2015 roku. Obecnie, według Polskiej Izby Ubezpieczeń trwają ostatnie prace nad dopracowaniem systemu BLS oraz finalizowane są ostateczne prace nad regulacjami ustawy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.