ABC ubezpieczeń od pożaru – poradnik

Ubezpieczenie Od PożaruJak donoszą eksperci , Polacy nadal niezbyt chętnie ubezpieczają swoje domy i mieszkania. O wiele chętniej robią to mieszkańcy zachodniej części kontynentu.
Statystyki pożarowe. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej posiada dane wskazujące na dużą ilość pożarów tego typu obiektów. W każdym roku notuje się ponad dwadzieścia siedem tysięcy tego typu zdarzeń. Wraz z nimi pojawia się oczywiście ogromna ilość szkód, które często trzeba likwidować we własnym zakresie. Z pomocy ubezpieczycieli mogą skorzystać jedynie ci, którzy w porę pomyśleli o ubezpieczeniu budynków i lokali mieszkalnych. Statystyki wielu towarzystw ubezpieczeniowych wskazują na to, że liczba szkód wywołanych przez pożary systematycznie rośnie.

Firm ubezpieczeniowe w roku 2014 odnotowała niemal dwukrotny wzrost ilości tego rodzaju szkód. Najwięcej pożarów zdarzyło się w województwie Mazowieckim, Śląskim i Dolnośląskim. Najmniej szkód spowodowanych pożarami obiektów mieszkalnych, firma Gothaer w roku 2014 likwidowała w województwach opolskim i świętokrzyskim. Pożary najczęściej zdarzały się w domach zamieszkiwanych przez wiele rodzin. Na drugim miejscu plasują się domy jednorodzinne. Pożary nie omijały też hoteli, pensjonatów i gospodarstw domowych, ale tam było ich mniej. Jeśli chodzi o przyczyny pożarów, to przeważyło tu niewłaściwe posługiwanie się różnego typu sprzętem grzewczym. Sporo zdarzeń tego typu spowodowanych było niefrasobliwym podejściem do ognia. Chodzi o zaprószanie go przez pozostawianie niedopałków lub niedogaszonych zapałek. Eksperci  odnotowali też pożary, które nie miały związku z postępowaniem ubezpieczonych. Przyczyną tych zdarzeń było wadliwe działanie różnego rodzaju urządzeń lub podpalenie. Zdarzenia tego typu objęte są ubezpieczeniem. Ogromny problem stanowią, używane coraz częściej butle gazowe. Butle te wybuchają dość często, co skutkuje pożarem w mieszkaniu właściciela i kilku sąsiadujących lokali. Poszkodowani w ten sposób współmieszkańcy dużego domu, jeśli są ubezpieczeni mogą liczyć na odszkodowanie.

Ubezpieczamy się od pożaru.

Przed kupnem polisy ubezpieczeniowej na dom lub mieszkanie, trzeba dokładnie sprawdzić czego dotyczy. Chodzi o szczególne zdarzenia i zasady na jakich podlegają ochronie. Ubezpieczenie od pożaru może dotyczyć wolno stojącego budynku i przynależnych do niego pomieszczeń zewnętrznych. Pomieszczenia te, to garaże, altany i części gospodarcze. Ubezpieczenie od pożaru może też obejmować lokal mieszkalny w domu dla wielu rodzin. Obie polisy ubezpieczeniowe chronią nieruchomość i znajdujące się w niej elementy ruchome. Chodzi o sprzęt gospodarstwa domowego, sprzęt audiowizualny, meble, komputery, ubrania i książki. Ochrona obejmuje też stałe części mieszkania lub domu, takie jak okna, rolety zewnętrzne i drzwi. Zanim podpiszemy umowę musimy być pewni, czy dane towarzystwo ubezpieczy każdy budynek. Niektórzy ubezpieczyciele nie ubezpieczają budynków, których konstrukcja jest palna. Chodzi o drewniane wykończenie elewacji, palny materiał pokrywający dach lub budynek nie dopuszczony jeszcze do użytku.
Cena polisy.

Cena polisy ubezpieczeniowej od pożaru, uzależniona jest od bardzo wielu rzeczy. Pierwszą i najważniejszą jest suma ubezpieczenia, czyli wartość mieszkania lub domu określana przez ubezpieczonego. Wartość ta musi być adekwatna do lokalizacji budynku, wyposażenia i wykończenia. Najniższa, roczna składka ubezpieczenia mieszkania wynosi obecnie kilkadziesiąt złotych. Pieniądze nieduże, a w razie nieszczęścia, całkiem spory kłopot z głowy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.